Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Επενδυτικές κινήσεις από την Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών
Σημαντικό επενδυτικό σχέδιο που αποτελεί ουσιαστικά καινοτόμο επένδυση για την Κεφαλονιά και την Ιθάκη κατέθεσε προς έγκριση στο Μέτρο 41, Aξονας 4, του τοπικού προγράμματος προσέγγισης LEADER, η Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών.Σήμερα, το Διοικητικό Συμβούλιο της Ενωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών επανακαθορίζοντας και αξιολογώντας σε νέες βάσεις και προοπτικές την διαχείριση των τοπικών προϊόντων θέτει ως σημαντικό στόχο την υλοποίηση σύγχρονης μονάδας ώστε να καλύψει τις ανάγκες των Κεφαλλήνων και Θιακών παραγωγών ελαιολάδου, για την διάθεση του προϊόντος τους βελτιώνοντας έτσι το εισόδημά τους, παράγοντας επώνυμες ποιοτικές, εμπορεύσιμες συσκευασίες πλήρως συμβατές με διεθνείς κανόνες που σχετίζονται με την διασφάλιση της υγιεινής (ιχνηλασιμότητα) με άμεσο στόχο την αύξηση της προστιθέμενης αξίας του ελαιολάδου και την προστασία του ντόπιου και επισκέπτη καταναλωτή.
Ο συνολικός προϋπολογισμός της επένδυσης προσεγγίζει τα 380.000 ευρώ, ενώ η ιδία συμμετοχή της Ενωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Κεφαλληνίας & Ιθάκης θα ανέλθει σε ποσοστό 50% επί του συνολικού παραγωγικού κόστους.
Διασφάλιση της ποιότητας, αύξηση ανταγωνιστικότητας του παραγόμενου ελαιολάδου, ενίσχυση της συνεταιριστικής ιδέας ως υγιή επιχειρηματική δραστηριότητα, ενδυνάμωση της εξωστρέφειας, δυνατότητα δικτύωσης με ομοειδείς επιχειρήσεις, απόκτηση συμπληρωματικού εισοδήματος των ντόπιων παραγωγών ελαιολάδου, δημιουργία νέων θέσεων εργασίας από τοπικό επιστημονικό και εργατικό δυναμικό και συγκράτηση του πληθυσμού ειδικότερα των νέων στο Νομό, αποκτούν δυναμική με την καινοτόμο πρωτοβουλία της Ενωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών.
Για την Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών
Κεφαλληνίας και Ιθάκης
Ο Πρόεδρος Δ.Σ
Ανδρέας Π. Καλαφάτης
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)