Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Επερώτηση του Βουλευτή Π. Αλιβιζάτου στον Υπουργό ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ.
Κείμενο ερώτησης προς τον Υπουργό ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. κ. Γιώργο Σουφλιά, κατέθεσε ο Βουλευτής του Νομού μας κ. Πέτρος Αλιβιζάτος, σχετικά με την Πολεοδομική Μελέτη Επέκτασης και Αναθεώρησης του Παραδοσιακού Οικισμού Βαθέως του Δήμου Ιθάκης. Διαβάστε αναλυτικά τι αναφέρει:Κύριε Υπουργέ
Ένα από τα σημαντικότερα ζητήματα, που αφορούν την ανάπτυξη της Ιθάκης και την βελτίωση της καθημερινότητας των κατοίκων του Δήμου της, συνδέεται άμεσα με την προώθηση των απαιτούμενων διαδικασιών που αφορούν την «Πολεοδομική Μελέτη Επέκτασης και Αναθεώρησης του Παραδοσιακού Οικισμού Βαθέως» , του Δήμου Ιθάκης.
Όπως γνωρίζουν πολύ καλά οι υπηρεσίες σας, με σχετική απόφαση του ΥΠΕΧΩΔΕ ανατέθηκε το 1995 σε μελετητικό γραφείο η παραπάνω αναφερόμενη μελέτη.
Αφού ολοκληρώθηκε η απαιτούμενη από το Νομό διαδικασία, που αφορούσε τη Β’ Φάση του έργου (ενστάσεις πολιτών, γνωμοδότηση Δημοτικού Συμβουλίου), ο Δήμος εξασφάλισε, με καθυστέρηση είναι γεγονός, την απαιτούμενη γνωμοδότηση της Διεύθυνσης Δασών Κεφαλληνίας.
Στα μέσα του 2003 το Τμήμα Παραδοσιακών Οικισμών του ΥΠΕΧΩΔΕ απέστειλε στο Δήμο Ιθάκης ξανά τη μελέτη της Β’ Φάσης, ζητώντας την
επικαιροποίηση της γνωμοδότησης του Δημοτικού Συμβουλίου, όπως όριζε η κείμενη νομοθεσία.
Ο Δήμος, σύμφωνα με το έγγραφο που επισυνάπτεται, ισχυρίζεται ότι ανταποκρίθηκε στην απαίτηση αυτή και προχώρησε σε επικαιροποίηση της γνωμοδότησης, την οποία και απέστειλε στο αρμόδιο τμήμα του ΥΠΕΧΩΔΕ τον Μάιο του 2004. Από τότε όμως η διαδικασία δεν έχει προχωρήσει και κανείς δεν γνωρίζει ποια είναι η εξέλιξη αυτής της μελέτης. Ο Δήμος Ιθάκης αναφέρει ότι παρά τις επανειλημμένες οχλήσεις του προς τις υπηρεσίες του Υπουργείου σας, δεν έχει λάβει καμία απολύτως πληροφορία για το τι μέλλει γενέσθαι.
Με δεδομένο ότι προκειμένου να προχωρήσουν μια σειρά από απαραίτητα έργα στο Δήμο, όπως η διάνοιξη νέων περιφερειακών δρόμων, η εγκατάσταση δικτύων υποδομής και η εξεύρεση κοινόχρηστων χώρων, είναι απαραίτητο να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες που προβλέπει η εφαρμογή της μελέτης
Ερωτάται ο κος Υπουργός
1. Σε ποιο στάδιο βρίσκεται από υπηρεσιακής πλευράς του ΥΠΕΧΩΔΕ η ολοκλήρωση των απαιτούμενων διαδικασιών για την εφαρμογή της Πολεοδομικής Μελέτης Επέκτασης και Αναθεώρησης του Παραδοσιακού Οικισμού Βαθέως του Δήμου Ιθάκης;
2. Πότε προσδιορίζουν οι υπηρεσίες του ΥΠΕΧΩΔΕ ότι θα έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες αυτές;
3. Έχει ενημερωθεί από τις υπηρεσίες του ΥΠΕΧΩΔΕ ο Δήμος Ιθάκης για την εξέλιξη του κρίσιμου αυτού ζητήματος για την περαιτέρω ανάπτυξη της περιοχής;
Ο ερωτών βουλευτής
Πέτρος Αλιβιζάτος
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)