Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Επιθεώρηση στη λίμνη Αβυθο και μελλοντικά σχέδια αξιοποίησης
Στα πλαίσια της αξιοποίησης και ανάδειξης της λίμνης Αβύθου (Ακολη) του Δήμου Σάμης, ο Νομάρχης Διονύσης Γεωργάτος προέβη σε επιτόπια αυτοψία, που συμμετείχαν επίσης ο αρμόδιος επί των έργων Αντινομάρχης Σ. Μοσχόπουλος, ο Δασάρχης κ. Βαρβατσούλης, ο μελετητής του έργου κ. Τίγκας, ο Αντιδήμαρχος Σάμης κ. Ζαχαράτος, εκπρόσωπος των Τεχνικών Υπηρεσιών Σάμης, ο Πάρεδρος του Αγ. Νικολάου και κάτοικοι του χωριού. Το κλιμάκιο επισκέφθηκε την περιοχή της λίμνης Αβύθου προκειμένου να δοθούν οι σχετικές αδειοδοτήσεις από την Υπηρεσία Δασών, που είναι απαραίτητες για την εξέλιξη του έργου, φορέας του οποίου είναι ο Δήμος Σάμης, στα πλαίσια και της ένταξης του στους υδατικούς πόρους του ομώνυμου και του Δήμου Ελειού – Πρόννων, όπως στην προοπτική της ανάδειξης των περιπατητικών μονοπατιών, των παλιών νερόμυλων και των υδάτινων δρόμων που σχηματίζονται από την ροή του νερού και εντάσσονται στην ευρύτερη περιοχή της λίμνης Ακολης.
Η υλοποίηση του έργου καταδεικνύει την ευαισθησία της Νομαρχιακής Αρχής αλλά και την προεκλογική δέσμευση του Νομάρχη Δ. Γεωργάτου για την ανάδειξη και αξιοποίηση της λίμνης στους κατοίκους της ευρύτερης περιοχής.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)