Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Επιθεώρηση του έργου της γέφυρας στην Αγία Βαρβάρα από το νομάρχη
Σε επιτόπια επιθεώρηση των έργων «Αποκατάσταση Βλαβών Γέφυρας Μπέλεϋ», στο δρόμο Αργοστολίου Σάμης (Αγία Βαρβάρα) και στο έργο «Λιμενική Εγκατάσταση Κρουαζιερόπλοιων στο Λιμένα Αργοστολίου», προέβη ο Νομάρχης κ. Διονύσης Γεωργάτος, με κλιμάκιο της Νομαρχίας αποτελούμενο από τον Αντινομάρχη κ. Σπύρος Μοσχόπουλο, το Γενικό Γραμματέα κ. Θόδωρο Φλωράτο.Στην Γέφυρα της Αγίας Βαρβάρας το κλιμάκιο, με επικεφαλής το Νομάρχη, επιθεώρησε την πορεία του έργου, το οποίο προέβλεπε την άρση επικινδυνότητας της Γέφυρας. Το έργο έγινε υπό την καθοδήγηση τεχνικών του Στρατού, της 725 ΤΜΧ. Σημαντική για την κατασκευή και αποπεράτωση του έργου ήταν και η συμβολή του Διοικητή της Μονάδας Αντισυνταγματάρχη κ. Λάλου Νικόλαου, καθώς και των Κασελούρη Χρήστου Επιλοχία ΕΜΘ και Μουτουσίδη Παναγιώτη Λοχία ΕΜΘ.
Ταυτόχρονα με την αποκατάσταση των βλαβών έγινε και μερική διαπλάτυνση, και παραδίδεται στην κυκλοφορία σε εξαιρετικά σύντομο χρονικό διάστημα, με ασφαλείς προδιαγραφές, ενώ αποτελεί και υπόδειγμα ποιότητας έργου. Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 44.550 ευρώ συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. και χρηματοδοτείται από πόρους της Νομαρχίας.
Κατά τη διάρκεια της επιθεώρησης είχαν ενημέρωση από τον επιβλέποντα μηχανικό των Τεχνικών Υπηρεσιών της Νομαρχίας κ. Σταύρο Πανέρη, και τον Ανάδοχο του έργου κ. Παναγή Γερολυμάτο, εργολήπτη δημοσίων έργων.
Στη συνέχεια το κλιμάκιο επισκέφθηκε και επιθεώρησε τις εργασίες που είναι σε εξέλιξη στο Λιμάνι του Αργοστολίου, στον υπό κατασκευή Λιμενοβραχίονα για τα κρουαζιερόπλοια. Τόσο ο Νομάρχης, όσο και ο Αντινομάρχης, συνομίλησαν με τον επικεφαλής της Αναδόχου Εταιρίας ΤΕΚΑ κ. Νίκο Κριατσιώτη, από τον οποίο ενημερώθηκαν για τεχνικά ζητήματα που αφορούν το συγκεκριμένο έργο.
Παράλληλα ο Νομάρχης ζήτησε την κατανόηση των παρευρισκόμενων επιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται τουριστικά στη συγκεκριμένη περιοχή, για την όχληση του εργοταξίου, τονίζοντας ότι με την παράδοση του έργου οι επιχειρήσεις τους και όλος ο Νομός θα ωφεληθούν τα μέγιστα. Ωστόσο, ζήτησε και από τον Ανάδοχο του έργου να εξαντλήσει τις δυνατότητες που διαθέτει προκειμένου η όχληση να είναι όσο το δυνατό μικρότερη.
Στη διάρκεια της επιθεώρησης διαπιστώθηκε η ομαλή πορεία των εργασιών, ενώ ο Νομάρχης εξέφρασε στον εκπρόσωπο της Εταιρίας ΤΕΚΑ ΑΕ, τη βούληση και την προσδοκία του το έργο να παραδοθεί σε τακτό χρονικό διάστημα, έτσι ώστε να λειτουργήσει την τουριστική περίοδο του 2009.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)