Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Επισκευή δρόμων – Χαρά ή θλίψη;
Σύμφωνα με δημοσίευμα τοπικής εφημερίδας, τα περιβόητα έργα οδοποιίας στην πόλη του Αργοστολίου θα ξεκινήσουν να υλοποιούνται στα τέλη Σεπτεμβρίου. Μετά από περισσότερα από 10 χρόνια θα πραγματοποιηθεί μια τόσο μαζική οδοστρωσία, ενώ πλέον το δίκτυο έχει ξεπεράσει εδώ και πολύ καιρό τα όρια αντοχής του και η κατάστασή του είναι κάτι παραπάνω από άθλια.
Το γεγονός αυτό από την μια πλευρά μας γεμίζει χαρά, καθώς είναι εμφανές ότι οι δρόμοι της πόλης αποτελούν ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα, με τα αυτοκίνητα να δεινοπαθούν καθημερινά διασχίζοντας την πόλη. Η κατάσταση με τις αναρίθμητες λακκούβες δεν τιμά σε καμία περίπτωση όσους σχετίζονται με το θέμα, ενώ η λεωφόρος θυμίζει χωματόδρομο. Επιπρόσθετα, ο κίνδυνος ατυχήματος είναι πολλαπλάσιος, με τον εκνευρισμό των οδηγών, αλλά και την μεγαλύτερη πιθανότητα να παρεκκλίνει το όχημα της πορείας του και να προσκρούσει σε άλλο, ή ακόμα και σε πεζό. Ελπίζουμε όλα αυτά να λυθούν με το πέρας των προγραμματισμένων εργασιών.
Ο προγραμματισμός ωστόσο του έργου οδηγεί και σε σκέψεις για ένα άλλο έργο εξίσου, αν όχι περισσότερο σημαντικό, που από ότι φαίνεται δεν πρόκειται να υλοποιηθεί. Το δίκτυο ύδρευσης της πόλης χρίζει άμεσης ανακατασκευής και αντικατάστασης. Τα δίκτυα σχεδιάζονται με χρονικό ορίζοντα 20 χρόνων και στο Αργοστόλι με την τεράστια δημογραφική ανάπτυξη της τελευταίας δεκαετίας το δίκτυο χρονολογείται από το 1953, την εποχή δηλαδή των σεισμών.
Εδώ και περισσότερα από 10 χρόνια οι διακοπές στην υδροδότηση φανερώνουν την επιτακτικότητα των συγκεκριμένων εργασιών. Εξάλλου η ύπαρξη αμιάντου σε αρκετά τμήματα του δικτύου και οι γνωστές επιπτώσεις που έχει αυτός στην υγεία, είναι ένας ακόμα σημαντικός λόγος αντικατάστασης. Τέλος, το μη πόσιμο του νερού και η συνεχής χειροτέρευση της ποιότητάς του που έχει καταντήσει μόνιμο πρόβλημα, αναζητούν επίλυση μέσω ενός νέου δικτύου ύδρευσης. Λειβαθός και Παλική διαθέτουν πόσιμο νερό, σε αντίθεση με την πρωτεύουσα, ενώ οι πιθανές λύσεις δεν έχουν μελετηθεί σε βάθος.
Μαζί με το δίκτυο αποχέτευσης, και γιατί όχι και ομβρίων που διέθετε το προσεισμικό Αργοστόλι, η ύδρευση είναι ένα έργο που επιβάλλεται να ξεκινήσει πριν και κάτω από τους φρεσκοστρωμένους δρόμους. Γι’ αυτό, περισσότερο από ποτέ τώρα ας συζητήσουμε και ας σκεφτούμε πως αυτό το μεγάλο έργο θα σχεδιαστεί και θα υλοποιηθεί. Για να αποκτήσει ο τόπος αυτός υποδομές και να επιλύσει άμεσα και αποτελεσματικά βασικά προβλήματα χωρίς μεσοβέζικες λύσεις και ξυλοχάλαση την επομένη των έργων.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)