Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Επιστημονική Ημερίδα με θέμα: "Καρκίνος του Παχέος Εντέρου''
Το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου, ο Νομάρχης Κεφαλληνίας & Ιθάκης κ. Διονύσιος Λευκαδίτης, παρευρέθηκε στην επιστημονική ημερίδα που διοργάνωσαν το Γενικό Νοσοκομείο Κεφαλληνίας και το Γενικό Νοσοκομείο Ληξουρίου υπό την Αιγίδα της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Κεφαλληνίας – Ιθάκης, με θέμα ‘’Καρκίνος του Παχέως Εντέρου’’. Η ημερίδα αυτή έλαβε χώρα στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη. Στον χαιρετισμό που απηύθυνε ο κ. Νομάρχης κατά την έναρξη της εκδήλωσης, μεταξύ των άλλων τόνισε τα εξής:
“Η παρουσία, και μόνο, ενός σημαντικού μέρους της επιστημονικής – ιατρικής Κοινότητας της ευρύτερης περιοχής και της χώρας μας γενικότερα, για το μείζον θέμα το οποίο εξετάζει η σημερινή ημερίδα, αυτό του καρκίνου στο παχύ έντερο, και οι τρόποι καταπολέμησής του, νομίζω ότι προσδίδει το κύρος που αξίζει σε μια προσπάθεια που γίνεται από τις δύο μεγαλύτερες μονάδες Υγείας στο Νομό μας, τα Νοσοκομεία Αργοστολίου και Ληξουρίου, για την όσο το δυνατόν καλύτερη ενημέρωση των πολιτών, σε ζητήματα υγείας.
Το γεγονός, το οποίο μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει κανείς και μέσω των ρεπορτάζ των Μ.Μ.Ε., της ύπαρξης μεγάλου αριθμού παθόντων από τη συγκεκριμένη νόσο, και ιδίως νεαρών ατόμων σε ηλικία, καθιστά πολύ σημαντικό οτιδήποτε έχει σχέση με τις ανάλογες πράξεις που πρέπει να γίνονται, είτε διαγνωστεί η νόσος σε αρχικό στάδιο, είτε έχουμε τη διαδικασία της καταπολέμησής της. Κι αυτό, πολλές φορές, έχει να κάνει και με εμάς τους ίδιους, οι οποίοι δεν δίνουμε την ανάλογη προσοχή, όσον αφορά τη διατήρηση και την φροντίδα του ίδιου μας του εαυτού, τόσο σε σωματικό, όσο και σε ψυχικό επίπεδο.
Πλέον, και με βάση την εξέλιξη της τεχνολογίας, η οποία και συνεχώς δίνει νέες πληροφορίες και τρόπους, η ιατρική μπορεί να καταπολεμήσει το σύνολο των ασθενειών, αρκεί και οι πολίτες από την πλευρά τους, να δείχνουν την αναγκαία -και απαιτούμενη- σημασία, που έχει να κάνει με την ίδια τους την Υγεία, βοηθώντας παράλληλα τον ιατρικό κόσμο.
Εν κατακλείδι, η σημαντική αυτή ημερίδα που διοργανώνεται από το Γενικό Νοσοκομείο Κεφαλονιάς και από το Μαντζαβινάτειο Νοσοκομείο Ληξουρίου, είναι βέβαιο πως θα δώσει μία ακόμη διάσταση, σε ό,τι αφορά την ύπαρξη και καταπολέμηση του «καρκίνου στο παχέως έντερο». Έχω την πεποίθηση ότι με την ολοκλήρωση των εργασιών, τόσο από την επιστημονική πλευρά, όσο και από την πλευρά των πολιτών, θα έχουμε νέες γνώσεις και νέα δεδομένα, τα οποία θα βοηθήσουν πάρα πολύ στην ουσία του θέματος, για το οποίο σήμερα είμαστε όλοι εδώ.
Σας ευχαριστώ.”
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)