Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Επιστημονικό συνέδριο για την Πύλαρο
Συνέδριο για την έρευνα και τη μελέτη της καθημερινής ζωής, του πολιτισμού και της οικονομίας της Πυλάρου, στην Κεφαλονιά, οργανώνεται από την Τετάρτη, στην Αγία Ευφημία, έως και το Σάββατο, με θέμα: «Η Πύλαρος στο διάβα του χρόνου».
Πρόκειται για συνέδριο με επιστημονική βάση, καθώς θα εξεταστούν συγκεκριμένες παράμετροι που απαιτούν τη συμμετοχή ειδικών ερευνητών και πανεπιστημιακών. Συγκεκριμένα, θα εξεταστούν η ιστορία της περιοχής μέσα από αρχεία, άμεσες κι έμμεσες πηγές. Αμεσα συνυφασμένη είναι η επιδίωξη απεικόνισης και ερμηνείας του χώρου (ως προς την αρχαιολογία, την αρχιτεκτονική, το περιβάλλον). Ως εκ τούτου, το ενδιαφέρον ελκύει η λαογραφία και η κοινωνική ανθρωπολογία μέσα από τα λαϊκά δρώμενα, τα έθιμα, τη μουσική και τον χορό.
Οι τριάντα έξι συμμετέχοντες επιστήμονες θα επικεντρώσουν επιπλέον στην κοινωνική διαστρωμάτωση, στη δημογραφική εξέλιξη, στην οικονομική ανάπτυξη, στην εκπαίδευση, στην προσέγγιση των γραμμάτων και των τεχνών, αλλά και στη θρησκευτική αντίληψη των κατοίκων.
Και πρέπει να επισημανθεί ότι η ιστορία της Πυλάρου δεν έχει αποτελέσει αντικείμενο έρευνας μέχρι τώρα. Τώρα όμως, με την ευκαιρία του συνεδρίου, δίνεται μια καλή αφορμή για εμβριθέστερη προσέγγιση του παρελθόντος της. Η επίσημη έναρξη θα γίνει στο ξενοδοχείο «Γονατά». Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί, στον χώρο του Πολιτιστικού Κέντρου, έκθεση βιβλίου και συγγραφέων του νησιού σε επιμέλεια της Ζησιμάτειου Δημοτικής Βιβλιοθήκης.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ – 30/08/2005
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)