Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Επιχορήγηση για τους κτηνοτρόφους ζητά η Νομαρχία
Τη χορήγηση του ποσού των 400.000 ευρώ στους κτηνοτρόφους του Δήμου Ελειού Πρόννων προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες σίτισης των κοπαδιών τους ζήτησε ο Νομάρχης Κεφαληνίας και Ιθάκης κ. Διονύσης Γεωργάτος με επιστολή που απέστειλε στον Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Ευάγγελο Μπασιάκο, την Τετάρτη 1/8/2007.Ο κ. Νομάρχης επισημαίνει στην επιστολή του τα ακόλουθα:
«Πέραν των απωλειών σε ζωϊκό κεφάλαιο των κτηνοτρόφων που θα καταμετρηθούν από τις δηλώσεις που θα υποβληθούν στον ΕΛ.Γ.Α., ορισμένοι κτηνοτρόφοι της περιοχής αντιμετωπίζουν και πρόβλημα στην διατροφή των ζώων τους γιατί οι εκτάσεις που κάηκαν είναι συνεχόμενες και στην πράξη κάηκε σχεδόν ολόκληρη η έκταση που χρησιμοποιεί καθένας για βοσκότοπο.
Με το δεδομένο δε και της απαγόρευσης βόσκησης που ακολουθεί κάθε πυρκαϊά σύμφωνα με την απόφαση που εκδίδει η Δασική Υπηρεσία, και την ανάγκη που υπάρχει για ανακούφιση της περιοχής από την βόσκηση το άμεσο προσεχές διάστημα, προκύπτει η ανάγκη οι κτηνοτρόφοι αυτοί να ενισχυθούν για να αντιμετωπίσουν την επιπλέον επιβάρυνση που θα έχουν για την αγορά ζωοτροφών προκειμένου να επιβιώσει το ζωϊκό τους κεφάλαιο.
Σύμφωνα με έναν κατ’ αρχήν υπολογισμό που κάναμε η κάλυψη των αναγκών αυτών που αφορά περίπου 5.000 αιγοπρόβατα και 30 βοοειδή επί ένα πεντάμηνο ανέρχεται στο ποσό των 400.000 Ευρώ».
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)