Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ευρωπαϊκή Ημέρα (22/9) αφιερωμένη σε μια πολιτισμένη κινητικότητα στις πόλεις
Πόλεις χωρίς αυτοκίνητα
Αυτή την εβδομάδα σε όλες σχεδόν τις πόλεις της γηραιάς ηπείρου πραγματοποιούνται ενδιαφέρουσες επιστημονικές και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, πορείες, εκδόσεις ενημερωτικών έντυπων και άλλα γεγονότα. Και ενώ στην Ευρώπη επικρατεί “κινητικότητα” μεταφορικά και κυριολεκτικά, στην Ελλάδα επικρατεί γενικώς απάθεια, αδιαφορία και αδράνεια. Υπάρχουν βέβαια και κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα, κυρίως από το χώρο της αυτοδιοίκησης και της κοινωνίας των πολιτών (ΜΚΟ), που προσπαθούν να προωθήσουν μια ποιοτικότερη καθημερινότητα. Είναι αυτές που μαζί με άλλες πρωτοποριακές ευρωπαϊκές αυτοδιοικήσεις και οργανώσεις δημιούργησαν το δίκτυο των “πόλεων ελεύθερων από αυτοκίνητα” για την προώθηση των οικοσυμβατικών τρόπων μετακίνησης στον αστικό χώρο.
Η ευρωπαϊκή εβδομάδα και ημέρα για μια εναλλακτική και βιώσιμη κινητικότητα στις πόλεις είναι αναμφισβήτητα μια χρονική στιγμή συλλογικής συνειδητοποίησης και κινητοποίησης που για τους λόγους αυτούς έχει μεγάλη συμβολική όσο και πρακτική αξία.
Στο Αργοστόλι, στο Ληξούρι και στους άλλους οικισμούς η ποιότητα ζωής των κατοίκων αλλά και των επισκεπτών υποβαθμίζεται ραγδαία από τα αυτοκινήτα και τα κυκλοφοριακά προβλήματα. Για το λόγο αυτό είναι ανάγκη το κράτος, η αυτοδιοίκηση αλλά και όλοι οι “εταίροι” της τοπικής κοινωνίας, να συνεργαστούν ειλικρινά για την υλοποίηση σχετικών προγραμμάτων, όχι μόνο κατασκευής υποδομών (π.χ. για τον πεζό και τον ποδηλάτη) αλλά και ευαισθητοποίησης των πολιτών με στόχο τη συμμετοχή τους σε όλα τα επίπεδα.
Στα νησιά μας που υποφέρουν από την κακή χρήση του ΙΧ, χρειάζεται να γίνουν πολλά: να καταρτισθούν και να εφαρμοστούν ολοκληρωμένα προγράμματα ρύθμισης της κυκλοφορίας στο πλαίσιο ενός μακρόπνοου πολεοδομικού σχεδιασμού και κυρίως να υπάρξει ενημέρωση και “εκπαίδευση”, μικρών και μεγάλων, για την απόκτηση κυκλοφοριακής αγωγής και μιας νέας αντίληψης και κουλτούρας μετακινήσεων.
•Θέλουμε πόλεις λιγότερο μολυσμένες και περισσότερο προσπελάσιμες όπου το περπάτημα και το ποδήλατο θα συνιστούν μια ασφαλή και ευχάριστη διαδικασία,
•Το σύνθημα “Στην πόλη χωρίς το αυτοκίνητό μου” αλλά με τα πόδια, το ποδήλατο ή τα δημόσια μέσα μεταφοράς, όπου υπάρχουν, πρέπει να γίνει πράξη για όλους
•Ας απαλλάξουμε τις πόλεις και τους οικισμούς μας από το θόρυβο και τις άλλες επιπτώσεις της μηχανοκίνησης. Ας χρησιμοποιήσουμε τα αυτοκίνητα για τις μετακινήσεις μας έξω από την πόλη.
Το ΙΚΙ συμμετέχοντας επιθυμώντας να συμβάλει στην προσπάθεια αυτή, με στόχο την βιώσιμη ανάπτυξη των πόλεων, προγραμματίζει σχετικές ερευνητικές και ενημερωτικές δράσεις για την αναβάθμιση του οικιστικού περιβάλλοντος στο Αργοστόλι και τους άλλους οικισμούς των νησιών μας.
Ηλίας Μπεριάτος
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)