Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ευχές του Σωτήρη Βόσδου για την νέα σχολική χρονιά.
Με την έναρξη του νέου σχολικού έτους, ο Γενικός Γραμματέας της ΠΙΝ κ. Σωτήριος Βόσδου εύχεται στους μαθητές, εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τους κηδεμόνες καλή και δημιουργική σχολική χρονιά. Οι σύγχρονες ανάγκες και απαιτήσεις της σημερινής κοινωνίας επιβάλλουν την διαμόρφωση ενός άρτιου εκπαιδευτικού πλαισίου εντός του οποίου οι διδάσκοντες ( σε συνεργασία με το οικογενειακό περιβάλλον) καλούνται να καθοδηγήσουν τους μαθητές ώστε να αναδείξουν τις δεξιότητες και τα ταλέντα τους δημιουργώντας άξιους και ικανούς πολίτες. Την προσπάθεια αυτή των εκπαιδευτικών συνδράμει η πολιτεία μέσω της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων με την δημιουργία σημαντικών υλικοτεχνικών υποδομών και την παροχή ειδικού εξοπλισμού για την βέλτιστη και απρόσκοπτη επιτέλεση του εκπαιδευτικού έργου.Συγκεκριμένα:
Στα πλαίσια του Περιφερειακού Επιχειρησιακού Προγράμματος Ιονίων Νήσων, στη σχολική υποδομή, στους Νομούς της Περιφέρειάς μας, εκτελούνται συνολικά 30 έργα προϋπολογισμού 30.126.920,30 ¤. Στο μέτρο 2.3.2 «Επέκταση εξοπλισμού εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών» έχουν ενταχθεί 31 έργα. Στο ίδιο μέτρο, στην «Προμήθεια εξοπλισμού εργαστηρίου Πληροφορικής» έχουν ενταχθεί 27 έργα , συνολικού προϋπολογισμού 6.804.223,93¤. Ειδικότερα, στο Νομό Κεφαλληνίας και Ιθάκης, στα πλαίσια του ΠΕΠ Ιονίων Νήσων, στο μέτρο 2.3.1 «σχολική υποδομή» κατασκευάζονται συνολικά 11 σχολικά κτήρια προϋπολογισμού 8.198.346,22¤. Στο Μέτρο 2.3.2 «Επέκταση εξοπλισμού εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών» έχουν ενταχθεί 8 έργα προϋπολογισμού 386.040,73¤. Στο ίδιο μέτρο, στην «Προμήθεια εξοπλισμού εργαστηρίου πληροφορικής» έχουν ενταχθεί 10 έργα προϋπολογισμού 214.030,60¤. Η ενίσχυση της υποδομής της εκπαίδευσης αποτελεί και στόχευσή μας για την νέα προγραμματική περίοδο 2007-2013, επενδύοντας με κοινοτικά κονδύλια στο μέλλον της Ελλάδας, στους νέους.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)