Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ευχαριστήρια επιστολή του κ. Δημήτριου Χριστοφοράτου
Με απόφαση του Αρχηγού Ελληνικής Αστυνομίας προήχθηκα στο Βαθμό του Ταξίαρχου και στα τέλη μηνός Νοεμβρίου αποστρατεύομαι μετά από 35 χρόνια ενεργού υπηρεσίας, εκ των οποίων 20 χρόνια στον τόπο που γεννήθηκα, μεγάλωσα και αγάπησα.
Από τις διάφορες θέσεις στις οποίες υπηρέτησα τόσο εδώ στην πατρίδα μου όσο και εκτός αυτής προσπάθησα να προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο και κυρίως στις κοινωνικά ασθενέστερες τάξεις, οι οποίες άλλωστε έχουν και την ανάγκη μας, με γνώμονα πάντοτε την ισονομία, την δικαιοσύνη και την ανθρωπιά. Αν προσπάθησα, πέτυχα και σε ποιο βαθμό θα το κρίνει ο απλός πολίτης και η υστεροφημία που θα δημιουργηθεί σε βάθος χρόνου για το πρόσωπο μου.
Αποχωρώντας από την ενεργό υπηρεσία νοιώθω την ανάγκη να επικοινωνήσω και ευχαριστήσω, τους Σεβασμιώτατους Μητροπολίτες Κεφαλληνίας και Ζακύνθου καθώς και όλον τον ιερό Κλήρο για την αγάπη και την συμπαράσταση τους στο δύσκολο έργο μου, επίσης να ευχαριστήσω όλους τους φορείς (νυν και τέως) των τριών νησιών Κεφαλληνίας, Ιθάκης και Ζακύνθου οι οποίοι καθ όλη την διάρκεια της υπηρεσίας μου με βοήθησαν και αναγνώρισαν την προσπάθειά μου, η οποία είχε απώτερο κυρίως σκοπό την μείωση της εγκληματικότητας, μέσα από την επανένταξη των κοινωνικά παρεκτεπομένων.
Θα ήταν άδικο επίσης να μην ευχαριστήσω όλους τους εκπροσώπους των μέσων μαζικής ενημέρωσης των νησιών Κεφαλληνίας και Ζακύνθου οι οποίοι στην πλειονότητά τους εκφράστηκαν με κολακευτικά λόγια για το πρόσωπο μου και το έργο μου.
Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω τον απλό ανώνυμο πολίτη των νησιών μας και να του πω ότι προσπάθησα όσο μπορούσα μαζί με τους συνεργάτες μου να περιορίσω τους φόβους του και τις ανασφάλειες του και να περιορίσω και επιλύσω τα απλά καθημερινά του προβλήματα.
Τελειώνοντας ευχαριστώ θερμά όλους τους συναδέλφους μου οποιουδήποτε βαθμού, που με βοήθησαν και μαζί καταφέραμε να μειώσουμε τον δείκτη της εγκληματικότητας κερδίζοντας την χαμένη αξιοπιστία μας, και να τους παροτρύνω να συνεχίσουν γιατί τους έχει ανάγκη η κοινωνία η οποία πάντοτε θα αναγνωρίζει το έργο τους ανεξάρτητα αν πολλές φορές ελάχιστα ευτυχώς πρόσωπα της ίδιας της πολιτείας δεν αναγνωρίζουν και δεν επαινούν αυτούς που έχουν κοινωνική και υπηρεσιακή καταξίωση.
Σας ευχαριστώ
Δημήτριος Χριστοφοράτος
Ταξίαρχος Ε.Α.
Τέως Αστυνομικός Διευθυντής
Κεφαλληνίας Ζακύνθου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)