Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Η άποψη του Θόδωρου Γαλιατσάτου για το θέμα της «σοφίτας».
Η απόφαση του βουλευτή του νομού κ. Π. Αλιβιζάτου να ανακινήσει το θέμα των όρων δόμησης που αφορούν στην σοφίτα αποτελεί κατα αρχήν μια θετική εξέλιξη.
Η πρόταση του βουλευτή κινείται στην βάση των συμπερασμάτων της κοινής επιτροπής Νομαρχίας, Πολεοδομίας, Μηχανικών και οικοδόμων που είχαμε συστήσει πριν δέκα χρόνια περίπου (επί νομαρχίας Μεταξά), που έδιναν ρεαλιστική λύση στο πρόβλημα, αλλά που ουδέποτε προωθήθηκαν με ευθύνη των νομαρχών και των κυβερνήσεων που ακολούθησαν. Κατά συνέπεια και έχοντας πλήρη γνώση του προβλήματος, τόσο κατ ουσία όσο και της πολύχρονης ταλαιπωρίας του στους …διαδρόμους της νομαρχίας και του Υπεχωδε, θα προσπαθήσουμε να συμβάλουμε εποικοδομητικά στην οριστική επίλυση του.
Ταυτόχρονα έχουμε την γνώμη ότι το πρόβλημα της σοφίτας είναι μικρό μόνο μέρος του Μεγάλου Προβλήματος που ακούει στο όνομα ΧΩΡΟΤΑΞΙΑ – ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ στην Κεφαλονιά και την Ιθάκη. Επεκτάσεις σχεδίων πόλεων, πολεοδόμηση Λάσσης, αυθαίρετα Κρανιάς, ΖΟΕ, χρήσεις γης είναι καυτά θέματα για τα οποία πρέπει να ανοίξει επίσης ΑΜΕΣΑ η συζήτηση ,γιατί χρονίζουν και ταλαιπωρούν τους πολίτες και τον τόπο.
Τέλος ,μας προξενεί κάποια εντύπωση η προθεσμία του διαλόγου που έθεσε ο βουλευτής, δηλ μια εβδομάδα μετά τις εκλογές του Οκτώβρη, ελπίζουμε όμως ότι δεν πρόκειται για προεκλογικό …πυροτέχνημα.
Θεόδωρος Α. Γαλιατσάτος
Επικεφαλής ΑΝΑτΠ
Υποψήφιος Νομάρχης