Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Η Αστυνομική Διεύθυνση Κεφαλληνίας για τα δημοσιεύματα της εφημερίδας "ΕΒΔΟΜΑΔΑ"
Σε απάντηση δημοσιεύματός σας στο φύλλο της εφημερίδος “ΕΒΔΟΜΑΔΑ” με ημερομηνία, Τετάρτη 10 Αυγούστου 2005, στη σελίδα 14 και 15 στη στήλη “Επικίνδυνα παιχνίδια με αφανείς υποκινητές” σχετικά με όσα αναγράφονται για τη γέφυρα Δεβοσσέτου και ειδικότερα για την ύπαρξη ομάδων στην τοπική Αστυνομία και για την δυσμενή ουδετερότητα που τήρησε η Αστυνομική διεύθυνση Κεφαλληνίας απέναντι στο θέμα της γέφυρας, σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:
Η Αστυνομική Διεύθυνση Κεφαλληνίας στο θέμα της γέφυρας Δεβοσσέτου έχει τηρήσει από την πρώτη στιγμή σοβαρή και υπεύθυνη στάση και αντιμετώπισε το θέμα στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων της. Το ίδιο έπραξε και πρόσφατα για το άνοιγμα της οπής στο οδόστρωμα της γέφυρας με την έκδοση απόφασης για την προσωρινή απαγόρευση της κυκλοφορίας, η οποία ισχύει και εφαρμόζεται μέχρι και σήμερα, παράλληλα απευθύνθηκε εγγράφως στις αρμόδιες τεχνικές υπηρεσίες του οικείου Δήμου, της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και της περιφέρειας Ιονίων Νήσων για επιθεώρηση – τεχνικό έλεγχο και αναμένει τις απαντήσεις τους περί των ενεργειών τους.
Συνεπώς τα όσαγράφονται περί δυσμενούς ουδετερότητας της Αστυνομίας στο θέμα αυτό δεν ευσταθούν, όπως δεν ευσταθούν και βρίσκονται εκτός πραγματικότητας τα όσα αναγράφονται και περί ομάδων στην τοπική Αστυνομία, καθ όσον η Αστυνομία λειτουργεί και ενεργεί ενιαία και συντεταγμένα ενώ οι οποιεσδήποτε αποφάσεις λαμβάνονται από την Αστυνομική Διεύθυνση και εφαρμόζονται ως έχουν. Οι τυχόν προσωπικές απόψεις – κρίσεις οποιουδήποτε Αστυνομικού για το θέμα αυτό σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν υπηρεσιακές απόψεις και θέσεις και δεν μπορούν να επηρεάσουν σε τίποτα τις αποφάσεις και ενέργειες της Υπηρεσίας, οι οποίες λαμβάνονται από την Αστυνομική Διεύθυνση Κεφαλληνίας στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων της και πάντα εντός των πλαισίων των Νόμων και των Κανονισμών του Σώματος και οι οποίες εφαρμόζονται απαρέγκλιτα από όλους τους Αστυνομικούς.
Επί πλέον οι προσωπικές απόψεις και κρίσεις του οποιουδήποτε Αστυνομικού είναι θεμιτές και επιτρεπτές τόσο από το Σύνταγμα όσο και από το Δημοκρατικό μας Πολίτευμα, καθ όσον και οι Αστυνομικοί είναι μέλη της Κοινωνίας και δικαιούνται να έχουν άποψη για θέματα γενικού ενδιαφέροντος.
Ολα τα παραπάνω για την αντικειμενική ενημέρωση του κοινού και την αποκατάσταση της αλήθειας.
Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
Δημήτριος Χριστοφοράτος
Αστυνομικός Διευθυντής
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)