Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Η Δήμαρχος Παλικής για την Ημέρα της Γυναίκας
Η 8η Μαρτίου είναι μια ξεχωριστή ημέρα αφού έχει καθιερωθεί παγκοσμίως ως «Ημέρα της Γυναίκας». Είναι γεγονός ότι ο ρόλος της Γυναίκας στη σημερινή κοινωνία είναι πολυδιάστατος (μητέρα, σύζυγος, εργαζόμενη, νοικοκυρά) και έχει αναγνωρισθεί η δυναμική παρουσία της σε όλους τους τομείς της καθημερινότητας, ιδιαίτερα στο χώρο της οικογένειας που αναδεικνύεται ως προοδευτικός πυλώνας σύνθεσης των κοινωνιών αλλά και στο χώρο της εργασίας με αξιοποίηση των ικανοτήτων της ώστε η Γυναίκα σήμερα να αποτελεί το ζωτικό κύτταρο της κοινωνίας μας.
Η θέση της Γυναίκας έχει αναβαθμιστεί σημαντικά. Σήμερα η Γυναίκα βρίσκεται σε όλα τα κέντρα λήψης αποφάσεων. Στο χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης που εκπροσωπούμε, η γυναικεία παρουσία γίνεται όλο και πιο έντονη τα τελευταία χρόνια και χαρακτηρίζεται από εξαιρετική ικανότητα διαχείρισης δημοσίων θεμάτων.
Με αφορμή την ημέρα αυτή, ο Δήμος Παλικής συγχαίρει και τιμά τη Γυναίκα που αγωνίζεται καθημερινά, που πρωταγωνιστεί ανάμεσα μας με πολυδιάστατους ρόλους και ανταποκρίνεται με επιτυχία στις απαιτήσεις της σύγχρονης κοινωνίας.
Για το σκοπό αυτό αποφάσισε, σε συνεργασία με τη ΔΗΚΕΠ, να προβάλλει την κινηματογραφική ταινία «Η Δούκισσα» στην αίθουσα του Δημοτικού Κινηματογράφου (ώρες προβολών 19:00 και 21:30), δωρεάν, για όλες τις γυναίκες σε ένδειξη σεβασμού της αξιόλογης προσφοράς τους στο κοινωνικό σύνολο.
Εύχομαι «Χρόνια Πολλά» σε όλες τις Γυναίκες και τις καλώ όλες σε συνεχή επαγρύπνηση για τη διαφύλαξη και προστασία των δικαιωμάτων μας που με τόσους αγώνες έχουν κατακτηθεί.
ΝΟΠΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΙΤΑΤΟΥ
ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΑΛΙΚΗΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)