Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Η κοπή της πίτας της Κεφαλληνιακής αδελφότητας Αθηνών
Αθήνα, 16 Ιανουαρίου 2011
Την πρωτοχρονιάτικη πίτα τους έκοψαν το Σάββατο 15 Ιανουαρίου, τα μέλη της Κεφαλληνιακής Αδελφότητας Αθηνών. Δεκάδες Κεφαλονίτες απΆ όλα τα μέρη της Αθήνας κατέκλυσαν το πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Βριλησσίων για να παραστούν στη μεγάλη ετήσια εκδήλωση της ιστορικότερης Αδελφότητας στην Αθήνα. Το παρών στη εκδήλωση έδωσαν ο υπουργός Πολιτισμού κ. Γερουλάνος, η υπουργός Εργασίας κα. Κατσέλη, ο πρώην υπουργός κ. Γεράσιμος Αρσένης, ο βουλευτής του νομού κ. Μοσχόπουλος, ο Δήμαρχός Βριλησσίων κ. Ιωαννίδης, Πρέσβεις, εκ μέρους της Περιφέρειας ο περιφερειακός σύμβουλος κ. Φιοραβάντες, Κεφαλλήνες Καθηγητές Πανεπιστημίων, πρόεδροι από διάφορα Κεφαλληνιακά σωματεία καθώς και άλλοι.Ο Πρόεδρος της Αδελφότητας κ. Πατρίκιος ευχαρίστησε όλους τους συμμετέχοντες για τη παρουσία τους στην εκδήλωση που όπως τόνισε τον γεμίζει «δύναμη και αισιοδοξία για το μέλλον αφού το Δ.Σ. του συλλόγου είναι νεοσύστατο». Ο κ. Πατρίκιος αφού έκανε μια μικρή αναδρομή για την λαμπρή ιστορία της Αδελφότητας Αθηνών η οποία «ιδρύθηκε από επιφανείς Κεφαλλήνες το 1906», ανέλυσε διεξοδικά τους στόχους του μεγάλου σωματείου για το νέο έτος. Εκτός από τις πολιτιστικές δράσεις που θα έχει η αδελφότητα ο κ. Πατρίκιος αναφέρθηκε στο «σύγχρονο ρόλο που θα πρέπει να έχουν τέτοιου είδους σωματεία, τόσο σε αναπτυξιακά προγράμματα για νέους, όσο και στην πράσινη ανάπτυξη» όπως τόνισε χαρακτηριστικά. Έστειλε μήνυμα στη τοπική αυτοδιοίκηση της Κεφαλονιάς για σύμπραξη και συνεργασία σε πολλούς τομείς.
Έκπληκτοι τόσο οι υπουργοί, όσο και ο Βουλευτής Κεφαλονιάς έμειναν από τη συμμετοχή των συμπατριωτών μας στην εκδήλωση, ενώ εξήραν το έργο της Κεφαλληνιακής Αδελφότητας Αθηνών. Τη όμορφη βραδιά έκλεισε ο μαέστρος Νίκος Μηνίατης με το κουαρτέτο του, τραγουδώντας παλιές αγαπημένες καντάδες της Κεφαλονιάς κάνοντας τους παρευρισκόμενους να νοσταλγήσουν το όμορφο νησί μας.
Και του χρόνου με υγεία !!!
Για το ΔΣ της Κεφαλληνιακής Αδελφότητας Αθηνών
Ο Γ.Γ. Παναγής Φωκάς
Κεφαλληνιακή Αδελφότητα Αθηνών
Αγίου Κων/νου 4, Ομόνοια
ΤΚ 10431
Τηλ. 2105222744
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)