Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Η λαϊκή ορχήστρα "Μίκης Θεοδωράκης" στο Αργοστόλι
Ο Δήμος Αργοστολίου, στο πλαίσιο των φετινών επετειακών εκδηλώσεών του για τα 250 χρόνια τού ορισμού του Αργοστολίου ως πρωτεύουσα της Κεφαλληνίας, διοργανώνει το Σαββάτο, 11 Αυγούστου 2007, στις 21:00, στον αύλειο χώρο του Β΄ Δημοτικού Σχολείου Αργοστολιού (ΞΕΝΙΑ), συναυλία με τη συμμετοχή της Λαϊκής Ορχήστρας «Μίκης Θεοδωράκης».
Με ερμηνευτές τους: Γεράσιμο Ανδρεάτο, Υακίνθη Λάγιου και Μαρία Ζώη, η Λαϊκή Ορχήστρα θα παρουσιάσει πρόγραμμα με την κινηματογραφική και θεατρική μουσική του τιμώμενου συνθέτη. Πρόκειται για μια αναδρομή στο έργο του Μίκη Θεοδωράκη που θα περιλάβει από τα πιο γνωστά του τραγούδια, μέχρι τα πιο λυρικά και τις μπαλάντες. Παράλληλα, θα προβληθούν σε οθόνη σκηνές από τις ταινίες αυτές.
Ενδεικτικά αναφέρουμε τις κινηματογραφικές ταινίες «Φαίδρα» (1961, Jules Dassin), «Ηλέκτρα» (1961-1962, Μιχάλης Κακογιάννης), Zorba the Greek (1964, Μιχάλης Κακογιάννης), Z (1969, Κώστας Γαβράς), Serpico (1973, Sidney Lumet), Ο άνθρωπος με το γαρύφαλλο (1980, Νίκος Τζίμας),και τα θεατρικά έργα «Ένας όμηρος» (1962, Brendan Bejan –μετάφραση Βασίλ. Ρώτας), «Όμορφη πόλη» (1962, Μιχάλης Κακογιάννης), «Το τραγούδι του νεκρού αδελφού» (1962, Μίκης Θεοδωράκης).
Το οπτικό υλικό περιλαμβάνει σπάνια φωτογραφικά ντοκουμέντα και video από όλη την ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας (Εθνική Αντίσταση, Εμφύλιος, 114, Επταετία), της Κύπρου, από την αντίσταση των λαών στις δικτατορίες της Λατινικής Αμερικής, τον αγώνα του IRA στην Ιρλανδία και φτάνει ως τις μέρες μας, στην κατοχή της Παλαιστίνης, στον πόλεμο στο Λίβανο, στην εισβολή των Αμερικανών στο Ιράκ, και στα στρατόπεδα συγκέντρωσης του Γκουαντανάμο και του Αμπου Γκράιμπ.
Η παράσταση λοιπόν, αφ’ ενός αποτελεί, σε χαλεπούς καιρούς, για τα πολιτιστικά δρώμενα μια διαφορετική πρόταση καθώς αξιοποιεί ένα μεγάλο κομμάτι του μουσικού πλούτου του Μίκη Θεοδωράκη, αφ’ ετέρου αποτυπώνει με τον πλέον διεισδυτικό τρόπο -συνδυασμός μουσικής και εικόνας- την παγκόσμια πολιτική πραγματικότητα των τελευταίων χρόνων.
Ο Γεράσιμος Ανδρεάτος, η Υακίνθη Λάγιου και η Μαρία Ζώη συναντούν τους δέκα μουσικούς της Ορχήστρας «Μίκης Θεοδωράκης» για να προσφέρουν στο κοινό του Αργοστολίου ένα μοναδικό αφιέρωμα στον μεγάλο συνθέτη που έζησε τα παιδικά του χρόνια στην πόλη που σήμερα γιορτάζει τα 250α της γενέθλια.
Χορηγός επικοινωνίας: ΕΡΤ Α.Ε., Δίκτυο ΕΡΑ – Ιστοσελίδα ΕΡΤ
Μέγας Χορηγός Εκδήλωσης: ΙΟΝΙΑΝ ΚΑΛΚ
Αργοστόλι, 8 Αυγούστου 2007
Γραφείο Τύπου Δήμου Αργοστολίου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)