Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Η μη κερδοσκοπική οργάνωση A W.I.S.H. – Hellas ξεκινάει τις δραστηριότητές της
Η μη κερδοσκοπική οργάνωση A W.I.S.H. – Hellas ξεκινάει τη δράση της στην περιοχή της Κεφαλονιάς, με τη διοργάνωση συνεδρίου για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη. Το συνέδριο θα διεξαχθεί στην Κοργιαλλένειο Βιβλιοθήκη, στο Αργοστόλι μεταξύ 29 Σεπτεμβρίου – 3 Οκτωβριου 2005, με διεθνή συμμετοχή από μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς, πανεπιστήμια, ερευνητικά ιδρύματα και επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται στο χώρο της βιώσιμης ανάπτυξης, της προστασίας του περιβάλλοντος και της διαχείρησης τουριστικών επιχειρήσεων.
Η A W.I.S.H. – Hellas ιδρύθηκε το 2004 και είναι συνδεδεμένη με την οργάνωση Awish – International που δραστηριοποιείται στην Αμερική καθώς και σε άλλες χώρες του κόσμου. Αντικείμενο των δράσεών της είναι η εκπαίδευση, η συμβολή στη βιώσιμη ανάπτυξη, οι συμβουλευτικές υπηρεσίες σε τοπικές και περιφερειακές αυτοδιοικήσεις καθώς και η υλοποίηση προγραμμάτων μέσω εφαρμοσμένης έρευνας και δράσεων.
Στην Κεφαλονιά η A W.I.S.H. – Hellas θα οργανώσει ένα διεθνές πανεπιστημιακό πρόγραμμα, σε συνεργασία με το Πανεπιστημίου της Washington και το Κολλέγο Huxley. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε Αμερικάνους φοιτητές με ποικίλα αντικείμενα σπουδών, όπως αστικός και περιφερειακός σχεδιασμός, αρχιτεκτονική, κοινωνιολογία, περιβαλλοντική διαχείριση, γεωγραφία και βιώσιμος τουρισμός. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ένα χειμερινό και ένα εαρινό κύκλο σπουδών, διάρκειας 2 μηνών έκαστος.
Η πανεπιστημιακή έρευνα της AWISH – Hellas εστιάζεται στο σχεδιασμό για την ανοικοδόμηση του χωριού Φάρσα, το οποίο βρίσκεται μερικά χιλιόμετρα από το Αργοστόλι και είχε καταστραφεί από το σεισμό του 1953. Επιδίωξή της, σε στενή συνεργασία με την τοπική αυτοδιοίκηση και τους κατοίκους είναι η ανοικοδόμηση του χωριού, με κριτήρια την βιωσιμότητα, τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, την προστασία του περιβάλλοντος, σε συνδυασμό με τη διατήρηση ιστορικών στοιχείων της παράδοσης και της πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου.
Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε:
AWISH – HELLAS
Κολοκοτρώνη 29 10562 Αθήνα
Τηλ: 210 3231897 – Fax: 210 3231871 – Κινητό 6948376799
E-mail: info@awish-hellas.org
http://www.awish-hellas.org
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)