Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Η Νομαρχία μας καλεί να περιορίσουμε τη σπατάλη υδάτινων πόρων
Τη διακοπή της λειτουργίας των αρδευτικών συστημάτων κατά τις ώρες 11.00-15.00 μέχρι την 10η Αυγούστου 2007, ζητά από τους κατοίκους των Νησιών μας η Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Κεφαλληνίας και Ιθάκης.
Στην ανακοίνωση που εξέδωσε η Διεύθυνση επισημαίνει τα εξής:«Η ραγδαία αύξηση της ζήτησης ηλεκτρικής ενέργειας είχε καταστήσει τη λειτουργία του ηλεκτρικού συστήματος της χώρας κατά το θέρος 2006 ιδιαίτερα οριακή.
Σημαντικό μέρος της αύξησης των αιχμών φορτίου του Ηλεκτρικού Συστήματος οφείλεται στα αρδευτικά συστήματα άντλησης. Σύμφωνα με τις σχετικές συμβάσεις υφίσταται υποχρέωση των πελατών με μειωμένο τιμολόγιο ηλεκτρικής ενέργειας να μην απορροφούν ηλεκτρική ενέργεια κατά τις ώρες αιχμής του φορτίου του Συστήματος, οι οποίες καθορίζονται από την Δ.Ε.Η.
Ο περιορισμός αυτός επιβλήθηκε για λόγους αφενός καλής λειτουργίας του ηλεκτρικού συστήματος και αφετέρου για λόγους ορθολογικής διαχείρισης των υδάτινων πόρων.
Στην άρδευση κατά τη διάρκεια της ημέρας εκτιμάται ότι, 40% του νερού εξατμίζεται πριν πέσει στο έδαφος και 20% της ποσότητας που πέφτει στο έδαφος εξατμίζεται πριν απορροφηθεί από αυτό, με συνέπεια να προκύπτουν απώλειες νερού πάνω από 50%. Παράλληλα παρατηρείται υψηλή φόρτιση των γραμμών διανομής με καθαρά αρδευτικό φορτίο και κατά τις μεσημβρινές ώρες του θέρους που συμπίπτουν με την αιχμή ζήτησης του Εθνικού Συστήματος.
Με βάση τα παραπάνω υφίσταται ανάγκη να διακόπτεται η λειτουργία των αρδευτικών συστημάτων κατά τις ώρες 11.00-15.00 μέχρι την 10η Αυγούστου 2007».
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)