Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Η Ν.Α Κεφαλονιάς & Ιθάκης στην Διεθνή Έκθεση Βρυξελλών
Στις Βρυξέλλες πραγματοποιήθηκε Διεθνής Έκθεση Τουρισμού από 04 έως 09 Φεβρουαρίου 2010. Ειδικά για την Έκθεση αυτή είχε αποσταλεί από την Ν.Α, έντυπο τουριστικό υλικό και παραδοσιακά προϊόντα (μάντολες και ρομπόλα.)
Η Έκθεση φέτος είχε αύξηση προσέλευσης κοινού που δεν ήταν αναμενόμενη. Υπολογίζουν περίπου 25.000 άτομα περισσότερα από την περσινή χρονιά. Η Ελλάδα είναι από τις χώρες που προτιμούν οι πολίτες της Κεντρικής Ευρώπης και οι κρατήσεις ήδη έχουν θετικό πρόσημο.
Το Ελληνικό περίπτερο ήταν οργανωμένο και έγιναν ειδικές εκδηλώσεις επειδή η χώρα μας ήταν τιμώμενη. (χορευτικά και μουσικά συγκροτήματα σε καθημερινή βάση).
Το περίπτερο της Π.Ι.Ν εκτιμάται ότι ήταν ικανοποιητικό. Το ενδιαφέρον που υπήρχε για τα νησιά μας ήταν τεράστιο.
Συμπερασματικά αυτό που διαφάνηκε είναι ότι, η αγορά της Κεντρικής Ευρώπης παρουσιάζει ενδιαφέρον για τα νησιά μας, μεσούσης της οικονομικής κρίσης, την οποία μάλλον ξεπερνούν. Οι Βέλγοι για φέτος δεν θα μειώσουν τις ημέρες των θερινών διακοπών τους, μετά από έρευνα που διενεργήθηκε από το γραφείο του ΕΟΤ. Επίσης οφείλει να επισημανθεί ότι από την μέχρι τώρα παρουσία μας στις εκθέσεις στην Βόρεια και Κεντρική Ευρώπη διαφαίνεται η προτίμηση παραλιών με λεπτή άμμο, γεγονός που κατατάσσει τον Μύρτο υψηλά στις προτιμήσεις του κοινού.
Ανάλογο ενδιαφέρον εκφράζουν και για τις δυνατότητες άσκησης εναλλακτικού και ψυχαγωγικού αθλητισμού (extreme sports, ιστιοπλοιία).
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
THΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)