Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Η παλιά Κεφαλονιά – Ένας ατελείωτος Αύγουστος
Κυκλοφόρησε από το Κοργιαλένειο Ίδρυμα Κεφαλληνίας ένα νέο λεύκωμα αφιερωμένο στο προσεισμικό Αργοστόλι με τίτλο: “Η παλιά Κεφαλονιά – Ένας ατελείωτος Αύγουστος”.
«Ο Αύγουστος του 1953 δεν τελείωσε ποτέ για την Κεφαλονιά. Οι τρεις φονικοί σεισμοί (9, 11 και 12 Αυγούστου), κατάθαψαν στα ερείπια έναν πολιτισμό αιώνων. Ότι απέμεινε, μια σειρά από παλιές φωτογραφίες, φυλαγμένες σαν πολύτιμα κειμήλια στο Κοργιαλένειο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο, έρχονται να μας θυμίσουν ότι τίποτα δε χάνεται στ’ αλήθεια, αν τα αισθήματά μας το κρατούν ζωντανό. Ο πρώτος τόμος της σειράς λευκωμάτων, «Η παλιά Κεφαλονιά», μας ταξιδεύει αισθαντικά στο προσεισμικό Αργοστόλι, την πρωτεύουσα του νησιού.
Μια φωτογράφος, η Χριστίνα, που μεγάλωσε στην Κεφαλονια, περιδιαβαίνει τους δρόμους του Αργοστολίου τις τελευταίες στιγμές πριν αρχίσουν οι σεισμοί. Παρατηρεί, θυμάται, οσφραίνεται, αισθάνεται το χτύπο της καρδιάς ενός κόσμου που είναι έτοιμος να αναληφθεί για πάντα μέσα σε ένα μοιραία ατελείωτο καλοκαίρι. Ενός άλλου κόσμου, που κουβαλά την κληρονομιά των ξένων επιδράσεω, αλλά και μια μακραίωνη και ακραιφνή ελληνικότητα.
Η Χριστίνα γίνεται μάρτυρας της ιστορίας – αυτής που γράφουν οι τόποι, τα κτίρια και οι άνθρωποι: του θαυμαστού μικρόκοσμου της καθημερινότητας – του υφάσματος πάνω στο οποίο κεντιούνται τα μεγάλα ιστορικά γεγονότα.
Κάτω από τον καυτό ήλιο του ατέλειωτου Αυγούστου του ’53 η Χριστίνα ανυποψίαστη περιπλανίεται στο παλιό Αργοστόλι και ζει την τελευταία μέρα του, συλλέγοντας εικόνες, αισθήματα, αρώματα, γεύσεις, ονόματα, γεγονότα και αναμνήσεις. Ας την ακολουθήσουμε…»
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)