Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
«Η σεράτα του σιορ Μίκιου» από το γυμνάσιο Σάμης
Η ταινία του Γυμνασίου Σάμης Κεφαλονιάς «Η σεράτα του σιορ Μίκιου» θα προβληθεί το Σάββατο 8 Απριλίου (8μ.μ.) στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Πυλαρέων και την Κυριακή 9 Απριλίου (8μ.μ.) στο Γυμνάσιο Σάμης.Ποιός λέει ότι οι ταινίες υπάρχουν μόνο στον κινηματογράφο και την τηλεόραση; Γιατί να είναι το σχολείο μόνο ατελείωτα μαθήματα και εξετάσεις; Γιατί στο κάτω – κάτω να θεωρούμε τη δημιουργία πολιτισμού, υπόθεση άλλων – και πάντα των μεγάλων; Εμείς πιστεύουμε ότι όλα ξεκινάνε από εμάς. Διάθεση και μεράκι χρειάζεται πάνω απ’ όλα…
Το Γυμνάσιο Σάμης Κεφαλονιάς με ιδιαίτερη χαρά παρουσιάζει το αποτέλεσμα του πολιτιστικού προγράμματος «Η τέχνη του κινηματογράφου» που πραγματοποιήθηκε τη σχολική χρονιά 2004-2005. Πρόκειται για την ταινία «Η σεράτα του σιορ – Μίκιου», βασισμένη σε μια από τις «Κεφαλονίτικες Ιστορίες» του Σπύρου Σκιαδαρέση. Οι μαθητές της Β’ και Γ’ Γυμνασίου εγάστηκαν σκληρά και με μεράκι επί έξι μήνες και ασχολήθηκαν με το σενάριο, τη σκηνοθεσία, την ηχοληψία, το σκρίπτ, την κλακέτα, την ενδυματολογία, το μακιγιάζ, το “making of…”. Φυσικά έπαιξαν στην ταινία αλλά και τραγούδισαν για τη μουσική της επένδυση.
Μέσα από το πρόγραμμα αυτό, θέλουμε να αναδείξουμε την πολιτιστική ταυτότητα του νησιού μας, να μυηθούμε στο κόσμο του κινηματογράφου, να δημιουργήσουμε και οι ίδιοι πολιτισμό. Ιδιαίτερη βαρύτητα δίνουμε στη γνωριμία και διαφύλαξη του τοπικού γλωσσικού ιδιώματος της Κεφαλονιάς (οι διάλογοι της ταινίας είναι γραμμένοι στη διάλεκτο του περασμένου αιώνα).
Η ταινία έχει βραβευτεί στο κινηματογραφικό φεστιβάλ Camera Zizanio (Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας), τμήμα του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, που έγινε στον Πύργο Ηλείας το Δεκέμβριο του 2005.
![](http://www.mykefalonia.com/uploads/img4437aa3b0beb8.gif)
Περίληψη : «Ένας επίδοξος τενόρος, ένα μπουκάλι ρομπόλα, ένα κεφάλι από σολομό, …μια γεύση από Κεφαλονιά. Η ιστορία του Μίκιου του Τσορότου, ενός τρελλοκεφαλονίτη που ονειρεύεται να γίνει διάσημος τραγουδιστής της όπερας, όπως την κατέγραψε η πένα του Σπύρου Σκιαδαρέση και η κάμερα 38 θεόκουρλων μαθητών Γυμνασίου!»
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)