Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Η 1η παρουσίαση του εικαστικού συλλεκτικού ημερολογίου 2019 του Κ. Ευαγγελάτου](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fa42d448d0467af409a4cfb369d508128_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=8aa3b483)
![Η 1η παρουσίαση του εικαστικού συλλεκτικού ημερολογίου 2019 του Κ. Ευαγγελάτου](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fa42d448d0467af409a4cfb369d508128_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=776987b4)
Η 1η παρουσίαση του εικαστικού συλλεκτικού ημερολογίου 2019 του Κ. Ευαγγελάτου
Έγινε σε εορταστική ατμόσφαιρα στα πλαίσια των Art Weekends η παρουσίαση του εικαστικού συλλεκτικού Ημερολογίου 2019 του Κώστα Ευαγγελάτου, με τίτλο: “Τα ρόδα του κήπου”- Costas Evangelatos “The Roses”, στο χώρο του Art Studio EST-la Chambre, με την παρουσία καλλιτεχνών, συνεργατών και φίλων του καλλιτέχνη.
Η αρχική έμπνευση για τις ζωγραφικές συνθέσεις ξεκίνησε από την μελέτη ποιημάτων που έχει γράψει στη Γαλλική γλώσσα o Ράινερ Μαρία Ρίλκε, με τον τίτλο: “Les Roses”. Το Ημερολόγιο κοσμούν τριαντάφυλλα από τον κήπο της Σύγχρονης Πινακοθήκης “Villa Ροδόπη” στο Αργοστόλι της Κεφαλονιάς. Το θέμα οικείο και δόκιμο στον Κώστα Ευαγγελάτο από την πρώιμη νεότητα του που σχεδίαζε εκ του φυσικού τριαντάφυλλα, αναπαρίσταται με την ωριμότητα του παρόντος σε νέα αισθητική προσέγγιση και σύγχρονη εικαστική γραφή των ανθογραφιών που μερικές φορές συνδυάζονται με αναδυόμενες ανθρώπινες μορφές. Η συνθετική αρμονία και η φυσική ομορφιά των ρόδων μπολιάζεται με έντονα χρώματα και λεπτές αποχρώσεις, που διαγράφονται με στίγματα και λεπτές γραμμές, μέσα σε φόντα συμπαντικών και συμβολικών εκτάσεων, γήινων, θαλάσσιων και ουράνιων πεδίων.
Η πρώτη παρουσίαση του Ημερολογίου ολοκληρώθηκε με κοκτέιλ και προπόσεις με ευχές για Καλά Χριστούγεννα και χαρούμενες γιορτές!!
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)