Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΙΚΙ: Συμμετοχή σε διεθνές σεμινάριο στη Ραβέννα της Ιταλίας.
O αντιπρόεδρος του ΙΚΙ και καθηγητής Χωροταξίας κ. Ηλίας Μπεριάτος θα συμμετάσχει ως εκπρόσωπος του Ιδρύματος στο διεθνές σεμινάριο ΅ΑΒΙΤARE DA TURISTI IN ADRION-Progettare lΆ OspitalitaΆ που θα πραγματοποιηθεί στην Ραβέννα της Ιταλίας από τις 14 έως τις 19 Ιουνίου (με επίσκεψη και στην απέναντι ακτή της Κροατίας ) και στο οποίο το ΙΚΙ έχει προσκληθεί μαζί με άλλους παρόμοιους Φορείς από τις Μεσογειακές Χώρες. Το σεμινάριο διοργανώνεται από το δήμο της Ραβέννα, το Τμήμα Αρχιτεκτονικής και Χωροταξίας του πανεπιστημίου της Μπολόνια και το UNIADRION (Δίκτυο 30 Πανεπιστημίων των 7 κρατών γύρω από την Αδριατική και το Ιόνιο). Ο κ. Μπεριάτος θα κάνει εισήγηση με θέμα «Ιsole in Adrion: Realta e Immaginario” ενώ θα αποτελέσει μέλος της διεθνούς κριτικής επιτροπής που θα βραβεύσει τα καλύτερα σχέδια σχετικά με την ανάπτυξη εγκαταστάσεων και διαμόρφωση χώρων τουρισμού, φιλοξενίας και σύγχρονης νομαδικής ζωής στο χώρο της Μεσογείου.
Προηγουμένως ο κ.Η. Μπεριάτος θα συμμετάσχει ως πρόεδρος των εργασιών Διεθνούς Διάσκεψης που πραγματοποιείται στην Ζάκυνθο 5-7 Ιουνίου 2006 στο πλαίσιο του INTERREG III για την ολοκλήρωση τριών προγραμμάτων (NETWET2, INDE, URBACOST). Η Διάσκεψη διοργανώνεται από το ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΩΝ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ (ΚΕΠΕΜΕΠ) και την ΤΕΔΚ Ζακύνθου και συμμετέχουν δεκάδες ελληνικοί και ξένοι φορείς από 18 ευρωπαϊκές χώρες. Το ελληνικό Κονσόρτσιουμ αποτελείται από 15 Τοπικές Ενώσεις Δήμων και Κοινοτήτων της Δυτικής Ελλάδας (μεταξύ των οποίων και η ΤΕΔΚ Κεφαλονιάς και Ιθάκης) και 3 πανεπιστημιακά Ιδρύματα (ΑΕΙ Θεσσαλονίκης, Κρήτης και Θεσσαλίας.). Ο τίτλος του θέματος της συνάντησης είναι «From Interreg IIIB (2000 – 2006) to European territorial co-operation (2007 – 2013).The role of the local and regional authorities in the in the framework of territorial cohesion policies». Μετά την διάσκεψη στην Ζάκυνθο ο κ. Μπεριάτος θα μεταβεί στην Κεφαλονιά και στη συνέχεια θα αναχωρήσει για την Ιταλία.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)