Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Κατέρρευσε κομμάτι της γέφυρας
Στο παρόν κείμενο θα μιλήσουμε συνοπτικά για ένα θέμα που κανένας δεν τόλμησε να μεταφέρει καθαρά στο ευρύ κοινό. Η γέφυρα Δεβοσσέττου είναι εδώ και 5 μέρες κλειστή, αλλά κανένας δεν λέει σαφώς το γιατί. Η απάντηση είναι θλιβερή, αφού φτάσαμε στο σημείο που ήταν προδιαγεγραμμένο από καιρό. Η γέφυρα λοιπόν “επιτέλους” κατέρρευσε. Σε ένα κομμάτι σήμερα, σε κάποιο άλλο αύριο. Το θαύμα που έλεγαν πια οι ειδικοί για το πως στέκεται ακόμα αυτό το μνημείο στα σαθρά πόδια του, δεν υπάρχει πια.
Τα σημεία σε όλους εμάς που τολμήσαμε να την περπατήσουμε είναι εμφανή. Μια τρύπα διαμέτρου 20 εκατοστών ξεκινά από την πίσσα και φτάνει μέχρι το θόλο, διαπερνώντας όλα τα υποστρώματα και καταλήγοντας μέχρι κάτω. Τα υλικά του υποστρώματος αποκαλούνται με το χέρι σε σημείο που ως μηχανικοί πραγματικά θαυμάζουμε πως μπορούμε ακόμα και περπατάμε πάνω σε αυτή.
Σε ένα άλλο σημείο λίγο πριν, ο θόλος έχει ακουμπήσει τη στάθμη της θάλασσας και η διαφορική καθίζηση χωρίζει την στάθμη του αριστερά τμήματος του δρόμου από το δεξιά για περισσότερα από 10 εκατοστά. Οι εικόνες που ακολουθούν προκαλούν μονάχα θλίψη και παρουσιάζονται μόνο για να δώσουν ένα μικρό κομμάτι από την καταστροφή.
Ζούμε μια εκτεταμένη προσπάθεια αποσιώπησης του θέματος. Ναι, αυτοί είμαστε και εμείς προκαλέσαμε την κατάρρευση με την αμέλειά μας. Ας βγούμε να το φωνάξουμε και όχι όπως κάποιοι που ντρέπονται για όσα έγιναν προσπαθούν ακόμα να πείσουν ότι είχαμε μια μικρή ζημιά που σύντομα θα αποκατασταθεί. Πάρτε το απόφαση, ο ένας θόλος κατέρρευσε και αν αδιαφορήσαμε απέναντι στον πολιτισμό, κανένας δεν θα επιτρέψει θα θρηνήσουμε θύματα από την ξεροκεφαλιά όσων θα πρέπει να ντρέπονται και που τώρα έχουν εξαφανιστεί. Ενώ μας έλεγαν ότι ο ετοιμοθάνατος βασιλιάς ζει και βασιλεύει, ας έρθουν τώρα που απεβίωσε να μας πουν πάλι τα ίδια.
Αποφασίσαμε λόγο της φόρτισης που μας προκάλεσε το όλο σκηνικό να μην προχωρήσουμε σε παρουσίαση βίντεο με τα χάλια και την ντροπή για όλους εμάς του καταντήματος του μνημείου. Αν οι υπεύθυνοι δεν φροντίσουν άμεσα για την αποκατάσταση, πόσο μάλλον αν δοθεί ξανά στην κυκλοφορία (κάτι μάλλον απίθανο αφού πλέον είναι εμφανές και στον πλέον ανόητο ότι είναι επικίνδυνο και θα καταρρεύσει) θα σας παρουσιάσουμε αυτή την ξεφτίλα και σε βίντεο.
Και για να κλείσουμε αισιόδοξα, απολαύστε τις εικόνες από τα περίπου 40-50 άτομα που εκαναν την βόλτα τους πάνω στο μνημείο πεζοί και αναλογιστείτε την επένδιση για τον τόπο και για την ίδια την ψυχική υγεία μας μιας σωστής αναστήλωσης.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)