Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Κατ' αναλογία θετικό το μήνυμα ΙΤΒ για τα νησιά μας (με προϋποθέσεις)
lΗ Έκθεση ΙΤΒ του Βερολίνου (11-15/3), όχι επειδή είναι η μεγαλύτερη, αλλά εκ του ότι είναι «σταυροδρόμι» των Τ.Ο. (όλων των αγορών) και σε σχέση με τη χρονική στιγμή της διεξαγωγής της, το μήνυμα της είναι πάρα πολύ κοντά στα πράγματα. Από τους εκπροσώπους μας κ. Σπύρο Γαλιατσάτο (πρόεδρο) και κ. Γεράσιμο Ευαγγελάτο (Έφορο Δημ. Σχέσεων), διαπιστώθηκαν τα ακόλουθα:
1.Η Ελλάδα είναι ο «συμπαθέστερος» τουριστικός προορισμός της ευρωζώνης για τα συμφέροντα των Τ.Ο., διότι οι αεροπορικές εταιρείες χαμηλού κόστους (οπότε και το διαδίκτυο), αποτελούν γιΆ αυτούς αμελητέα ποσότητα εν σχέση με Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία κτλ ). Έχουν λοιπόν κάθε λόγο να την προωθήσουν ιδιαίτερα.
2.Το τουριστικό προϊόν της Κεφαλονιάς και της Ιθάκης, λόγω του ότι είναι αρκετά βελτιωμένο ποιοτικά (παροχή υπηρεσιών, περιβάλλον, φιλικότητα κατοίκων, κλπ) έχει τις μικρότερες απώλειες στις προκρατήσεις.
3.Η Κυβέρνηση δια μέσου του Υπουργού Τουριστικής Ανάπτυξης, έστω και αργά, προχωρεί σε δράσεις συνδιαφήμισης με τους Τ.Ο. προκειμένου να διατηρήσουν τις πτήσεις προς τη χώρα μας. Το μέτρο αυτό είναι απόλυτα αναγκαίο και εύστοχο.
4.Είναι ενδεχόμενο το 2010 να έχουμε απΆ ευθείας πτήσεις charters από τη Γερμανία προς την Κεφαλονιά, πράγμα που ευνοείται από τη συγκυρία και με τις προσπάθειες των εκπροσώπων μας και τοπικών τουριστικών πρακτόρων.
5.Προϋπόθεση όλων των παραπάνω είναι οι αντοχές των δομών (αεροπορικών εταιρειών, Τ.Ο. πλοίων, κλπ.) οι οποίες δοκιμάζονται (έλλειμμα ρευστότητας, χαμηλές εισπράξεις, αδυναμία πληρωμών, κλπ.)
Τυχόν ρήγματα στις δομές αυτές (χρεοκοπίες, αναστολή δράσεων, κλπ) θα επιφέρουν συνέπειες με απρόβλεπτες διαστάσεις.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)