Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
«Κεφαλονιά και Ιθάκη, το προσωπικό μου ταξίδι» ένα σπουδαίο λεύκωμα του Παύλου Παπαδάτου
Πρόκειται για ένα βιβλίο που μόλις κυκλοφόρησε στα βιβλιοπωλεία και αφορά μια κατάθεση ψυχής και πολλές πληροφορίες στον αναγνώστη για την Κεφαλονιά και την Ιθάκη, από τον συγγραφέα του Παύλο Παπαδάτο.
Το βιβλίο, που στην ουσία είναι ένα λεύκωμα 352 σελίδων με 580 φωτογραφίες, είναι γραμμένο σε δύο γλώσσες προσφέροντας έτσι στον αναγνώστη τη μοναδική ευκαιρία να «ταξιδέψει» στους δύο αυτούς μαγικούς κόσμους της Κεφαλονιάς και της Ιθάκης.
Με κείμενα που τα περισσότερα από αυτά είναι έμμετρα, θυμίζοντας περισσότερο ποίηση παρά πεζογραφία, ο συγγραφέας δεν αρκείται μόνο στις προσωπικές του εμπειρίες αλλά μεταφέρει αυτούσιες τις διηγήσεις κατοίκων των δύο νησιών, έτσι ώστε να σχηματιστεί μια πιο ολοκληρωμένη «εικόνα».
Ένα λεύκωμα που προσφέρει στον αναγνώστη πολλές και διαφορετικές πληροφορίες για τα δύο αυτά πανέμορφα νησιά, τον πολιτισμό τους, τα ήθη και τα έθιμα, τα μουσεία και τα αξιοθέατα που υπάρχουν. Κι όλα αυτά με πλούσιο φωτογραφικό υλικό 580 συνολικά φωτογραφιών.
Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Sense Integrated και διατίθεται από τα βιβλιοπωλεία Ελευθερουδάκης, Παπασωτηρίου και Ιανός, καθώς και από τα βιβλιοπωλεία της Κεφαλονιάς και Ιθάκης.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)