Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Κοπή Πίτας του Συλλόγου Κουρουκλάτων
Την Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2005, ο Νομάρχης Κεφαλληνίας & Ιθάκης κ. Διονύσιος Λευκαδίτης και ο Πρόεδρος του Νομαρχιακού Συμβουλίου κ. Βασίλειος Καμπίτσης, παρευρέθηκαν στην κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Πίτας του Πολιτιστικού Συλλόγου Κουρουκλάτων Αγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος, που πραγματοποιήθηκε στον ξενώνα της Εκκλησίας Κουρουκλάτων.Στον χαιρετισμό που απηύθυνε ο κ. Νομάρχης κατά την έναρξη της εκδήλωσης, μεταξύ των άλλων τόνισε τα εξής:
‘’Κύριε Πρόεδρε του Συλλόγου, Αγαπητά μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου, αγαπητοί κάτοικοι των Κουρουκλάτων, φίλες και φίλοι.
Εδώ, στο «μπαλκόνι της Κεφαλονιάς» όπως έχουμε συνηθίσει να το λέμε, στα Κουρουκλάτα, γι’ άλλη μια χρονιά είμαστε κοντά για την κοπή της πίτας του Συλλόγου «Αγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος». Ένας Σύλλογος, που με τη δραστηριότητά του, τις πράξεις του αλλά και την κινητικότητα των μελών του, φροντίζει για την όσο το δυνατόν καλύτερη παρουσία του χωριού στα δρώμενα της Κεφαλονιάς, σε πολιτιστικό επίπεδο και όχι μόνο.
Η ελληνική Περιφέρεια, όπως είναι και η Κεφαλονιά, χρειάζεται τέτοιες κινήσεις, τέτοιους φορείς, ώστε η εκπροσώπηση του τόπου μας, είτε τοπικά είτε σε ευρύτερη μορφή, να έχει προγραμματισμό και να είναι μεγάλη ταυτόχρονα που να προσελκύει το ενδιαφέρον ντόπιων και ξένων, ανάλογα με το τι μπορεί να προσφέρει και σε ποιο βαθμό.
Βεβαίως, χρειάζεται και η συμπαράσταση της Πολιτείας, ώστε να μειωθούν τα, ομολογουμένως αρκετά, προβλήματα που υπάρχουν στην Περιφέρεια, αλλά χρόνο με το χρόνο, σιγά-σιγά γίνονται όλες εκείνες οι προσπάθειες, ώστε και ο «θησαυρός» της ελληνικής Περιφέρειας να μπει σε μια νέα εποχή.
Κλείνοντας, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, παρά την ευχή, όλοι σας εδώ οι κάτοικοι των Κουρουκλάτων να έχετε μια καλή και δημιουργική χρονιά, κρατώντας «ψηλά τη σημαία» του χωριού σας. Να είστε βέβαιοι, ότι η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας και Ιθάκης, ενδιαφέρεται για το καλό του κάθε Κεφαλονίτη και της κάθε Κεφαλονίτισας ξεχωριστά, όπως επίσης και για τον τόπο του. Γι’ αυτό και θα είναι και δίπλα σας, στην πορεία των νησιών μας, αυτή τη νέα χρονιά.
Σας ευχαριστώ.’’
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)