Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Κρατική αδιαφορία για τους σεισμούς
ΕΛΛΕΙΨΕΙ ΚΟΝΔΥΛΙΩΝ. Σίγησε και ο τελευταίος σταθμός παρακολούθησης σεισμικότητας στο Ιόνιο.
Σίγησε λόγω οικονομικού αδιεξόδου χθες το μεσημέρι και ο τελευταίος σταθμός παρακολούθησης σεισμικότητας στο Ιόνιο, του Εργαστηρίου Σεισμολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Ο εν λόγω σταθμός παρακολούθησης του Εργαστηρίου Σεισμολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών ήταν στη Ζάκυνθο και μαζί με άλλους σε νησιά του Ιονίου (Ιθάκη, Λευκάδα, Κεφαλονιά) και την Πάργα αποτελούσαν «δίκτυο-ασπίδα» αφού καταγραφόταν σε εικοσιτετράωρη βάση η σεισμική δραστηριότητα της περιοχής, η οποία παρουσιάζει την υψηλότερη σεισμικότητα στην Ευρώπη.
Κατά τον καθηγητή Σεισμολογίας Ακη Τσελέντη, ο σταθμός σίγησε μαζί με τους άλλους τους τελευταίους μήνες λόγω της έλλειψης χρημάτων και της συνεχιζόμενης επιμονής της πολιτείας, παρά τις συνεχείς εκκλήσεις, να μη διαθέτει το σχετικό κονδύλι.
«Επί σειρά μηνών, με δικά μου έξοδα και με το φιλότιμο των συνεργατών μου, κάναμε συντήρηση στους συγκεκριμένους σταθμούς και υπεράνθρωπες προσπάθειες ώστε να παραμείνουν ανοιχτοί για να έχουμε την πλήρη εικόνα της σεισμικότητας της περιοχής… Φαίνεται ότι κάποιοι επιμένουν να βάζουν σε δεύτερη μοίρα τις ανάγκες της επιστημονικής κοινότητας και την ασφάλεια των πολιτών», ανέφερε ο κ. Τσελέντης.
Προχθές, στις 3 το μεσημέρι, ο σεισμογράφος της Αμαλιάδας, που παραμένει ακόμη ανοιχτός, κατέγραψε σεισμική δόνηση μεγέθους 4,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ νότια της Κεφαλονιάς.
Ο σεισμός έγινε ιδιαίτερα αισθητός στην Κεφαλονιά αλλά, όπως είπε ο κ. Τσελέντης, «σχολιασμό και εκτιμήσεις δεν μπορώ να σας κάνω χωρίς ακριβή στοιχεία. Αρκετά άκουσα από κάποιους γραφικούς νομάρχες. Βλέπετε, εγώ ποτέ δεν ήμουν κυβερνητικός σεισμολόγος και πάντα λέω τα πράγματα με το όνομά τους…».
Ο δήμαρχος Αργοστολίου, Μάκης Φόρτες, παρενέβη επισημαίνοντας ότι «αποτελεί ίσως παγκόσμια πρωτοτυπία ν αρνείται η πολιτεία να αναλάβει τα έξοδα της συντήρησης των σεισμογράφων του Εργαστηρίου Σεισμολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών σε μια περιοχή που καθημερινά σχεδόν επισκέπτεται ο Εγκέλαδος. Αν συμβεί κάτι, οι ευθύνες των αρμοδίων θα είναι τεράστιες».
Εξάλλου, σεισμική δόνηση μεγέθους 4,7 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ σημειώθηκε στις 11.55 το πρωί της Κυριακής, με επίκεντρο τον θαλάσσιο χώρο της Ιτέας, 120 χιλιόμετρα βορειοδυτικά της Αθήνας, η οποία έγινε αισθητή κυρίως στις ακτές της Πελοποννήσου, ενώ οι σεισμολόγοι εμφανίστηκαν καθησυχαστικοί.
Του ΜΑΚΗ ΝΟΔΑΡΟΥ
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ
30/05/2005
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)