Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Κρουαζιερόπλοιο στο λιμάνι του Αργοστολίου
Μέρες εορταστικές και ο κόσμος πολύς. Σε μια βόλτα στο γύρο της Λάσσης διαπιστώσαμε ότι ένα μεγάλο κρουαζιερόπλοιο έχει ήδη φτάσει στο νησί μας τιμώντας με την παρουσία του τον δήμο μας και προσφέροντας στους επιβάτες του τη δυνατότητα να θαυμάσουν τις ομορφιές του νησιού μας.
Όλα αυτά θα ήταν ιδανικά αν το Αργοστόλι διέθετε λιμάνι για πλοία τέτοιου μεγέθους, που αρκετά από αυτά έχουν εκφράσει το ενδιαφέρον να μας επισκεφτούν. Αντί αυτού, ο κόσμος, ένα μικρό μέρος των επιβατών, βγαίνει με βάρκες ίσα ίσα για λίγες ώρες προκειμένου να δουν ελάχιστα πράγματα από αυτά που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα είχαν την δυνατότητα.
Το κρουαζιερόπλοιο που δεν μπορεί να δέσει σε λιμάνι είναι φυσικό να μην μπορεί να καθίσει μεγάλο χρονικό διάστημα. Από την μια πλευρά ο κόσμος εφόσον δεν κατέβει δεν επιθυμεί να είναι στάσιμος για μεγάλο χρονικό διάστημα. Έτσι, περιορίζεται στο να βλέπει το φυσικό τοπίο και τις ακτές από απόσταση. Από την άλλη, ελάχιστοι αντιλαμβανόμαστε την αρνητική εντύπωση του επισκέπτη που δεν κατόρθωσε να κατέβει και το αρνητικό κλίμα που μεταδίδει στην πατρίδα του για τις τριτοκοσμικές αυτές συνθήκες μεταφοράς.
Εφόσον επιθυμούμε τουρισμό, φτιάστε επιτέλους το λιμάνι της πόλης. Είναι κρίμα εμείς οι ίδιοι να δυσφημούμε το νησί μας με αυτό τον τρόπο. Εμείς, οι «έξυπνοι, δραστήριοι, τολμηροί και πρωτοπόροι» Κεφαλονίτες που έχουμε διαπρέψει σε ολόκληρο τον κόσμο, οφείλουμε σεβασμό στον ίδιο μας τον τόπο που μας έχει δώσει τα πάντα, αλλά και στον επισκέπτη που μας τιμά με την παρουσία και την επιθυμία του να έρθει στο νησί μας. Και ακόμα περισσότερο, αφού επιθυμούμε να επιζήσουμε οικονομικά από αυτή την κατάσταση και με αυτό τον τρόπο.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)