Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Κυκλοφοριακές… «αρρυθμίες»
Κυκλοφοριακό κομφούζιο επικρατεί κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες στο κέντρο του Αργοστολίου και ορισμένοι εκ των αρμοδίων, είχαν τη φαεινή ιδέα να προτείνουν ορισμένες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις. Πιο συγκεκριμένα, οι ρυθμίσεις προβλέπουν την πεζοδρόμηση της οδού Σιτεμπόρων και την κυκλοφορία διπλής κατεύθυνσης στην παραλιακή σε συνδυασμό με τη μείωση των πεζοδρομίων και την λειτουργία παρκομέτρων.Επαγγελματίες και απλοί πολίτες, κατέθεσαν τις απόψεις τους για το θέμα και σίγουρα αξίζει η παράθεσή τους.
«Η επίλυση του κυκλοφοριακού, απαιτεί συνολικές και ριζικές μεταρρυθμίσεις. Αυτά είναι ημίμετρα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μικρύνουν τα πεζοδρόμια», Σπύρος Λαμπρινός
«Δεν συμφωνώ με τις κυκλοφοριακές αυτές ρυθμίσεις. Η παραλιακή πρέπει να μείνει μονής κατεύθυνσης. Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου ξεκινάει από την έλλειψη θέσεων στάθμευσης και αυτό θα πρέπει να επιλύσουν οι αρμόδιοι πρώτα από όλα», Λία Τζουγανάτου
Δεν συμφωνώ με τις απόψεις αυτές. Κατά την γνώμη μου, θα πρέπει να γίνει ο απέναντι δρόμος, προς το λιμάνι, πάρκινγκ και να γκρεμιστούν επιτέλους τα καταστήματα αυτά όπως έχουν πει. Το πρόβλημα ξεκινάει από το πάρκινγκ και πρέπει να βρεθεί λύση», Μάκης
«Πρέπει να μπουν παρκόμετρα αλλά ο δρόμος πρέπει να μείνει μονής κατεύθυνσης και σε καμία περίπτωση να μην μικρύνουν τα πεζοδρόμια», Μαρίνα Λευκαδίτη
«Πρέπει οπωσδήποτε να βρεθούν λύσεις για το κυκλοφοριακό αλλά σε καμία περίπτωση να μην μικρύνουν τα πεζοδρόμια», Αγγελική Καπογιαννάτου
«Θα ήταν καλό να γίνει η παραλιακή διπλής κατεύθυνσης αλλά όχι με τον τρόπο που το συζητάνε», Αντιγόνη Αγγελάτου
«Δεν θα βοηθήσει να μικρύνει το πεζοδρόμιο αλλά ούτε και να μπουν παρκόμετρα. Θέσεις στάθμευσης πρέπει να βρεθούν», Αλέξανδρος Νίκολας
«Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να γίνει η παραλιακή διπλής κατεύθυνσης. Επίσης τα πεζοδρόμια χρειάζονται και εγώ θα πρότεινα να κινείται ο κόσμος περισσότερο με τα πόδια», Πωλίνα Παπαδοπούλου
«Να απομακρυνθούν όλοι όσοι τις πρότιναν», Μάκης Καππάτος
«Τα πεζοδρόμια πρέπει να γίνουν μεγαλύτερα, να φύγουν τα καταστήματα από απέναντι και να γίνουν θέσεις στάθμευσης και να γίνει δρόμος διπλής κατεύθυνσης η παραλιακή. Δεν θέλουμε όμως παρκόμετρα», Μαρία Βαλλιάνου
«Η Σιτεμπόρων πρέπει να γίνει πεζόδρομος αλλά στην παραλιακή πρέπει να γίνει πάρκινγκ. Κάτι πρέπει να γίνει για να κινείται ο κόσμος», Διονύσης Λουκάτος
«Να γίνει πεζόδρομος η Σιτεμπόρων γιατί τώρα γίνεται ένα μπάχαλο και επηρεάζεται η κίνηση στα καταστήματα», Βούλα Κουλουμπή
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)