Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις σε Αγ. Σπυρίδωνα και Μητρόπολη.
Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων κ. Σωτηρίου Βόσδου εντάχθηκε στο ΠΕΠ Ιονίων Νήσων 2000-2006 άλλο ένα έργο του Δήμου Αργοστολίου: «Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις Ι.Ν. Αγίου Σπυρίδωνα και Ι. Μητρόπολης Κεφαλληνίας, πόλεως Αργοστολίου». Ο προϋπολογισμός του έργου είναι 171.812 ευρώ. Οι παρεμβάσεις με αυτό το έργο αφορούν δύο σημαντικές κυκλοφοριακές ρυθμίσεις σε δυο κομβικά σημεία της πόλεως Αργοστολίου:
Α. Την πεζοδρόμηση των οδών Μίνωος, Ασκληπιού και Ιθάκης στην περιοχή του Ι.Ν. Αγίου Σπυρίδωνα. Πιο συγκεκριμένα θα γίνουν οι εξής εργασίες:
1. Αντικατάσταση του υφιστάμενου δικτύου ύδρευσης των παραπάνω οδών και αποκατάσταση του δικτύου αποχέτευσης.
2. Πλακόστρωση με κυβόλιθους, πάνω σε υπόβαση από ελαφρώς οπλισμένο σκυρόδεμα έτσι ώστε να επιτρέπεται η ελεγχόμενη τροφοδοσία των καταστημάτων από οχήματα.
Με τις εργασίες αυτές, η περιμετρική ζώνη του Αγίου Σπυρίδωνα πεζοδρομείται και ενσωματώνεται με τον πεζόδρομο του Λιθοστρώτου, όπως και με την παραλιακή λεωφόρο Αντωνίου Τρίτση.
Β. Την κυκλοφοριακή ρύθμιση έμπροσθεν της Ιεράς Μητρόπολης Κεφαλληνίας με την διαμόρφωση νησίδων, κάθετη και οριζόντια σήμανση, για την διευθέτηση της κυκλοφορίας επί των οδών Λεωφόρου Βεργωτή – Χοϊδά – Κοργιαλένια – Μαρκεζίνη.
Η κυκλοφοριακή αυτή ρύθμιση βασίζεται σε πρόταση του Σπουδαστηρίου Τεχνικής Μεταφορών και Κυκλοφορίας του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών. Προβλέπεται να κατασκευαστούν δυο νησίδες κυκλοφορίας επί της Λεωφόρου Βεργωτή και της οδού Κοργιαλένια., έμπροσθεν της Ι. Μητρόπολης, όπως και οριζόντια και κατακόρυφη σήμανση για την διευθέτηση της κυκλοφορίας.
Με αυτές τις παρεμβάσεις οριοθετείται και ρυθμίζεται η κυκλοφορία στην ευρύτερη περιοχή και επί των οδών: Λ. Βεργωτή, Κοργιαλένια, Ανδρέα Χοϊδά, Πλάτωνος, Μαρκεζίνη, Παϊσίου Χοϊδά και Αγ. Γεωργίου.
Το έργο πρόκειται να δημοπρατηθεί στο αμέσως προσεχές διάστημα.
Γραφείο Τύπου
Δήμου Αργοστολίου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)