Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Κυριακή των Βαϊων](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fe67843be4522a1c3cc7c6ecd86c5fbf3_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=0e7b825f)
![Κυριακή των Βαϊων](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fe67843be4522a1c3cc7c6ecd86c5fbf3_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=eaba5876)
Κυριακή των Βαϊων
Την Κυριακή των Βαΐων εορτάζουμε την θριαμβευτική είσοδο του Χριστού στα Ιεροσόλυμα.
Είναι η αρχή της εβδομάδας των παθών. Σύμφωνα με το Ευαγγέλιο, μετά την Ανάσταση του Λαζάρου, όταν ο Ιησούς εισήλθε στα Ιεροσόλυμα, οι πιστοί του επεφύλασσαν θερμή υποδοχή και τον καλωσόριζαν με Βάϊο από φοίνικα.
Οι πιστοί συρρέουν στις εκκλησίες από νωρίς, ντυμένοι με την επίσημή τους ενδυμασία, για να πάρουν το Βάγιο. Στην Κεφαλονιά και σε άλλα μέρη της Ελλάδας αυτό αποτελείται από ένα κλαδί ελιά δεμένο με φύλλο από φοίνικα (ο οποίος ορισμένες φορές παραλείπεται), που ο παπάς με τη βοήθεια ορισμένων ενοριτών έχει ετοιμάσει από την προηγούμενη μέρα. Για τους νιόπαντρους υπήρχε παλιότερα η «βαγιοφόρα», ένα ξεχωριστό βάγιο με επιπλέον, σε σχέση με το απλό, κόκκινες διπλές βιολέτες. Όταν τους το έδιναν, προέτειναν το δίσκο για να αφήσουν σε αυτόν ότι είχαν ευχαρίστηση. Το βάγιο από πολλούς θεωρείται ότι φέρνει καλή τύχη και προστατεύει τους πιστούς. Κάποιοι το βάζουν στα κονίσματα, ενώ πολλοί είναι και αυτοί που το τοποθετούν στις σανίδες του κρεβατιού τους.
Στο τραπέζι της ημέρας συγκαταλέγεται και το ψάρι, το οποίο αν και τελευταία μέρα της Σαρακοστής κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται. Είναι «έθιμο» πριν από την μεγάλη νηστεία της Μεγάλης Εβδομάδας να βαρυστομαχιάζουμε σκεφτόμενοι τις μέρες που ακολουθούν, γεγονός για το οποίο υπάρχουν και εύθυμα ποιήματα.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)