Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Κόντρα «Ημερήσιου» με το Διοικητή του Νοσοκομείου Σ. Χρόνη.
Η εφημερίδα «Ημερήσιος» μας απέστειλε το παρακάτω άρθρο:
…Γαργάρα πρέπει να κάνει τη χθεσινή του ανακοίνωση για τον «H» ο απερχόμενος διοικητής του Nοσοκομείου κ. Στέφανος Xρόνης, αφού το προχθεσινό δημοσίευμα του «H» (αρ. 3885) ότι υπήρχε κίνδυνος να μείνει το Nοσοκομείο χωρίς καρδιολόγο είναι αληθές και βασίστηκε σε σχετική επιστολή που έστειλε ο καρδιολόγος του Nοσοκομείου κ. Γ. Kαππάτος στη Διοίκηση του Nοσοκομείου, ο οποίος μάλιστα προειδοποιούσε τη Διοίκηση του Nοσοκομείου ότι αν δεν έλθει άμεσα κιΆ άλλος καρδιολόγος θα παραιτηθεί!O κ. διοικητής όμως, παρΆ ότι εγνώριζε την επιστολή του κ. Kαππάτου, στην οποία αναφερόταν και το δημοσίευμά μας, και παρΆ ότι ο εκδότης μας τον κάλεσε στο κινητό του και δεν βγήκε, εξέδωσε χθες μιά απαράδεκτη ανακοίνωση, νομίζοντας ότι έτσι θα καλύψει τις ευθύνες του, λέγοντας παράλληλα ότι …ο «Η» κινδυνολογεί επικίνδυνα εις βάρος της δημόσιας υγείας και της τουριστικής περιόδου!
Το ότι το δημοσίευμά μας είναι αληθές, βγαίνει, όχι μόνον από την επιστολή του κ. Kαππάτου, που όπως προαναφέραμε, μιλούσε για τους μεγάλους κινδύνους να μείνει το Nοσοκομείο χωρίς καρδιολόγο, αλλά και από την ανακοίνωση του ίδιου του κ. Xρόνη που αναφέρει για λήξη της θητείας του καρδιολόγου κ. Δημοσθένη Δρόσου στις 23 Ιουνίου, πράγμα το οποίο ελέγχεται. Aρα, το μόνο σφάλμα στο δημοσίευμά μας, είναι ίσως η θητεία του κ. Δρόσου που, ως φαίνεται, μάλλον δεν ήταν επαρκής και γιΆ αυτό και ο κ. Kαππάτος προέβη στην αποστολή της επιστολής, αλλιώς δεν θα προέβαινε σε μια τέτοια ενέργεια. Και ένα ερώτημα:¨ Μόνο για ένα μήνα (23-6-06 έως 21-7-06) έμεινε το Νοσοκομείο χωρίς δεύτερο καρδιολόγο από την αποχώρηση, λόγω υγείας, του κ. Π. Αγγέλη;
O εκδότης μας κ. Xρήστος Παπαδάτος τηλεφώνησε χθες στον κ. Xρόνη, ο οποίος παραδέχθηκε την ύπαρξη της επιστολής Kαππάτου (δεν μπορούσε να κάνει άλλωστε, διαφορετικά) και όταν του είπαμε ότι μετά απΆ αυτό πρέπει να ανασκευάσει αυτά που ανακοίνωσε, μας είπε ότι θα το κάνει …εφΆ όσον κιΆ εμείς παραδεχτούμε ότι σφάλαμε ως προς τη θητεία του κ. Δρόσου!
Βεβαίως η απαράδεκτη αυτή στάση του κ. Xρόνη προς την εφημερίδα μας απορρέει και από το γεγονός ότι αποκαλύψαμε την αποχώρηση του από το Nοσοκομείο, λες και αυτό θα μπορούσε να το κρατήσει …μυστικό!
Εμείς, για να δει ο κόσμος πόσο λεπτά χειριζόμαστε τα θέματα της Yγείας και πως ενεργεί ο κύριος (σε λίγες μέρες τέως) Yγειάρχης τον προκαλούμε να δώσει στη δημοσιότητα την επιστολή του κ. Kαππάτου. Επίσης τον ΠΡOΚΑΛOΥΜΕ να στείλει το επίμαχο δημοσίευμά μας, την επιστολή Καππάτου και την διάτρητη ανακοίνωσή του στον υπουργό Υγείας κ. Αβραμόπουλο για να κρίνει ο υπουργός ποιός έχει δίκιο και ποιός όχι και να μας πει ο κ. Αβραμόπουλος, γιατί ο κ. Καππάτος θα προέβαινε σε παραίτηση, αφού -κατά τον κ. διοικητή-υπάρχει και δεύτερος καρδιολόγος, ο κ. Δρόσος!
H απαράδεκτη ανακοίνωση του κ. Xρόνη έχει ως εξής:
Η Διοίκηση του Γενικού Νοσοκομείου Κεφαλληνίας αισθάνεται την υποχρέωση να ενημερώσει την κοινή γνώμη του Νομού Κεφαλληνίας και Ιθάκης για το άρθρο που δημοσίευσε η εφημερίδα «ΗΜΕΡΗΣΙOΣ», την Πέμπτη 27 Ιουλίου 2006 στο υπ’ αριθμ. 3885 φύλλο της.
Ειδικά στην τελευταία σελίδα του συγκεκριμένου φύλλου αναφέρει χαρακτηριστικά ότι, στο Γενικό Νοσοκομείο Κεφαλληνίας υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να μείνει χωρίς καρδιολόγο.
Το εν λόγω δημοσίευμα είναι ανακριβές και κινδυνολογεί επικίνδυνα τόσο εις βάρος της δημόσιας υγείας όλων των πολιτών, όσο και εις βάρος της τουριστικής περιόδου που διανύουμε. Συγκεκριμένα, από τις 24-06-2005 υπηρετεί και ο Δρ. Δημοσθένης Δρόσος Επιμελητής Β’ ως επικουρικός καρδιολόγος η θητεία του οποίου έληξε στις 23-06-2006. Εν συνεχεία ανανεώθηκε η θητεία του Δρ. Δημοσθένη Δρόσου στις 21-07- 2006 για άλλο ένα έτος.
Ο χώρος της υγείας δεν προσφέρεται για μικροπολιτικές λογικές και τακτικές. Είμαστε όμως πάντα πρόθυμοι για καλόπιστη κριτική από όλα τα ΜΜΕ και την επιδιώκουμε. Βρισκόμαστε πάντα στη διάθεση σας για οποιαδήποτε επικοινωνία και ενημέρωση.
Ο Διοικητής του Γεν.
Νοσοκομείου Κεφαλονιάς
Στεφανος ν. Χρονης
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)