Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Κώστας Ευαγγελάτος: Εννοιακά Ανθέμια στη Villa Ροδόπη
Την Παρασκευή 10 Αυγούστου 2007, ώρα 9 μ.μ. εγκαινιάζεται στον εκθεσιακό χώρο της ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗΣ VILLA «ΡΟΔΟΠΗ» (Μεσολωρά 7 & Βύρωνος) στο Αργοστόλι της Κεφαλονιάς, έκθεση εικαστικών έργων του Κώστα Ευαγγελάτου, με τίτλο «Εννοιακά Ανθέμια».Πρόκειται για ζωγραφικές συνθέσεις με μικτές τεχνικές που αντικατοπτρίζουν την «νεορομαντική» διάθεση του καλλιτέχνη απέναντι στη φύση και τα πρόσωπα που τον περιβάλλουν,με ιδιαίτερη έμφαση σε γενεαλογικά στοιχεία και μνήμες. Έξη από τα έργα με παστόζο λάδι σε τυπογραφικό χαρτόνι εκτέθηκαν στη Γκαλερί Alex Marathianakis DOWN TOWN στην Αθήνα στην ατομική έκθεση του, με τίτλο «Νεφελογραφίες και Κιονόκρανα».
Ο Ακαδημαϊκός, ιστορικός της Τέχνης Χρύσανθος Χρήστου αναφέρει γιά τον Κώστα Ευαγγελάτο: Στις περισσότερες περιπτώσεις έχει σαν θεματική αφετηρία το ανθρώπινο πρόσωπο, ανδρικό και γυναικείο το οποίο παρουσιάζει πάλι σε ένα ακαθόριστο χώρο, να περιβάλλεται από κάθε κατηγορίας μορφώματα, συνήθως καμπυλόμορφα. Ετσι το ανθρώπινο πρόσωπο σχηματοποιημένο εμφανίζεται κάπως φασματικά ελλειπτικό, εξωπραγματικό και διαχρονικό. Σε έργα σαν το «Σύνθεση με Ονόματα», το ανθρώπινο πρόσωπο περιβάλλεται από κάθε είδους ονόματα, αναφορές στον κύκλο της ζωής ή γενικά τα όνειρά και τις προσδοκίες του.
Διάρκεια έκθεσης:10 Αυγούστου – 29 Σεπτεμβρίου 2007.
Ωρες λειτουργίας: Τετάρτη – Σάββατο, 8- 10 μ.μ.
Η είσοδος για τους φιλότεχνους είναι ελεύθερη.
Πληροφορίες: 2671-0-28501, 6944621286
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)