Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Μήνυμα κ. Νομάρχη για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρίες
Μια μεγάλη ημέρα για όλους μας, αποτελεί η σημερινή, 3η Δεκεμβρίου, που έχει καθιερωθεί ως η παγκόσμια ημέρα των ατόμων με Αναπηρίες. Μια ημέρα όπου όλοι μας πρέπει, στο πλαίσιο της κοινωνικής συνοχής και της αλληλεγγύης, να σκεφτούμε αλλά και να στηρίξουμε ένα ευαίσθητο κομμάτι της κοινωνίας μας, το οποίο έχει τα ίδια δικαιώματα με μας, και που θα πρέπει να του εξασφαλίζονται ίσες ευκαιρίες, για τη δημιουργία ή τη βελτίωση των κατάλληλων συνθηκών, μιας ζωής άρρηκτα συνδεδεμένης, τόσο με την εν γένει διαβίωση τους, όσο και με τον υπόλοιπο κόσμο. Η Πολιτεία, πράττοντας το καθήκον της, από το 2001 αναλαμβάνει την προστασία των ατόμων με αναπηρίες, με βάση το Σύνταγμα της χώρας, αλλά το κυριότερο κομμάτι της διαμόρφωσης μιας δίκαιης κοινωνικής πολιτικής, έγκειται στην ευαισθητοποίηση όλων μας, όχι μόνο τη σημερινή ημέρα, αλλά και όλες τις ημέρες του χρόνου.
Η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας και Ιθάκης, καταβάλλει συνεχείς και επίπονες προσπάθειες, σε πολλά επίπεδα, για μια αυτόνομη και συνάμα καταξιωμένη ζωή ανάμεσα μας, κάτι που χρειάζεται την στήριξη όλων των φορέων, αλλά και των απλών πολιτών της πατρίδας μας.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)