Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Μεγάλη έκθεση εικαστικών τεχνών
Στα τέλη Σεπτεμβρίου και στα πλαίσια επιστημονικού συνεδρίου Ιστορίας, η Εταιρεία Κεφαλληνιακών Ιστορικών Ερευνών, με ανάθεση από το Δήμο Αργοστολίου, θα πραγματοποιήσει μεγάλη έκθεση εικαστικών τεχνών με τη συμμετοχή αναγνωρισμένων καλλιτεχνών από την Κεφαλονιά. Σαράντα και πλέον ζωγράφοι, γλύπτες, χαράκτες, κ.λ.π., που έχουν δηλώσει προς το παρόν, θα συμμετάσχουν με ό,τι καλύτερο έχουν για να τιμήσουν τα 250 χρόνια από την μεταφορά της πρωτεύουσας του νησιού από το Κάστρο του Αγίου Γεωργίου στο Αργοστόλι. Τιμά το συνέδριο και η έκθεση των εικαστικών – και άλλες πραγματοποιούμενες εκδηλώσεις- τα 250 χρόνια ζωής και δράσης της πόλης του Αργοστολίου, ως πρωτοπόρου στις δραστηριότητες του νομού μας.
Η ενδιαφέρουσα αυτή έκθεση θα αναπτυχθεί στο λαμπρό κτίριο του πνευματικού κέντρου του Ιδρύματος Γεωργίου και Μάρης Βεργωτή στα Κουρκουμελάτα με την ευγενή παραχώρηση του κτιρίου από το Διοικητικό Συμβούλιο του Κέντρου (μέσω της κ. Λίλιαν Βεργωτή) στην Εταιρεία Κεφαλληνιακών Ιστορικών Ερευνών.
Εκεί, σ’ αυτόν το χώρο, θα γίνει παρουσίαση της έκθεσης από πανεπιστημιακή καθηγήτρια της Ιστορίας της Τέχνης κατά τις ημέρες του Συνεδρίου. Σ’ αυτόν τον χώρο, κατά τις ημέρες της λειτουργίας της έκθεσης, ειδικό όχημα μια έως δύο φορές την ημέρα θα μεταφέρει τους επιθυμούντες από το Αργοστόλι.
Την Εταιρεία Κεφαλληνιακών Ιστορικών Ερευνών για την οργάνωση της έκθεσης ενίσχυσε οικονομικά, με απόφασή του, το Διοικητικό Συμβούλιο του «Κληροδοτήματος Σπ. Αντύπα υπέρ της Κεφαλληνίας» στο πλαίσιο των θεσπισμένων στόχων του που αφορούν την ενίσχυση εκδηλώσεων και γενικότερα πράξεων παιδείας και πολιτισμού.
Προσεχώς θα δοθούν λεπτομέρειες, ονόματα εικαστικών, έργα τέχνης, προγράμματα κ.λ.π. προς πληρέστερη ενημέρωση του κοινού.
Εκ του Δ.Σ. της Εταιρείας Κεφαλληνιακών Ιστορικών Ερευνών
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)