Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Μεγάλη επιτυχία η συναυλία του Δ. Σαββόπουλου
Μια μαγική βραδιά έζησε ο Δήμος Παλικής, την Παρασκευή 10 Αυγούστου 2007 στο Κηποθέατρο της Ιακωβατείου Βιβλιοθήκης με τη συναυλία του μεγάλου μουσικού καλλιτέχνη Διονύση Σαββόπουλου.Ο Διονύσης Σαββόπουλος πλαισιωμένος από δύο κορυφαίες προσωπικότητες του μουσικού αυτοσχεδιασμού, τον πιανίστα και συνθέτη Σταύρο Λάντσια και τον διεθνώς καταξιωμένο δεξιοτέχνη του ηλεκτρικού μπάσου Γιώτη Κιουρτσόγλου έκλεψε την καρδιά όλων των θεατών πραγματοποιώντας ένα μουσικό ταξίδι με αναδρομή από το «Φορτηγό» μέχρι και σήμερα, κάνοντας τους παλιούς να θυμηθούν το παρελθόν και τους καινούριους να χαθούν σε ένα ονειρεμένο κόσμο τραγουδιών. Όπως είπε ο ίδιος «στη μουσική βρισκόμαστε σ’ ένα συνεχές νέο κύμα».
Ο Δήμος Παλικής είναι πολύ περήφανος για τις κορυφαίες πολιτιστικές επιλογές αυτού του καλοκαιριού και κυρίως για την επιλογή του Διονύση Σαββόπουλου. Δίνοντας το στίγμα της πολιτιστικής πολιτικής του Δήμου θα συνεχίσει όλη την τετραετία, δίνοντας πολιτιστικές προτάσεις αντάξιες της κουλτούρας, παράδοσης και ιστορίας του.
Εντυπωσιακή ήταν και η καλοκαιρινή βαρκαρόλα που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 12 Αυγούστου στο λιμάνι Ληξουρίου με τη συνοδεία μουσικοχορευτικών εκδηλώσεων.
Η γόνδολα, οι κύκνοι και όλα τα παραπλέοντα φωταγωγημένα σκάφη ήταν οι πρωταγωνιστές της βραδιάς. Οι κανταδόροι μας ταξίδεψαν εν πλω σε ρομαντικές εποχές με νότες της μουσικής μας παράδοσης δημιουργώντας μας ανάμεικτα συναισθήματα. Τα χορευτικά συγκροτήματα «Χωροπούλα» και «Κυκλώπεια Τείχη» ένωσαν τις καλλιτεχνικές δημιουργίες τους πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση. Η εκδήλωση κορυφώθηκε με τη ρίψη βεγγαλικών που στόλισαν τον παλικισιάνικο ουρανό.
Ευχαριστούμε δημόσια τους κανταδόρους, τα χορευτικά συγκροτήματα και όλους τους συντελεστές επαγγελματίες και ιδιώτες που συνέβαλαν στην επιτυχία αυτής της εκδήλωσης.
ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΠΑΛΙΚΗΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)