Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Μεγαλύτερα αεροπλάνα την καλοκαιρινή περίοδο
Η αεροπορική σύνδεση της Κεφαλονιάς με την Αθήνα αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα ζητήματα για την ανάπτυξη του Νομού. Η δρομολόγηση από πλευράς του εθνικού μας αερομεταφορέα, μεγαλύτερων σε χωρητικότητα αεροσκαφών στη γραμμή Αθήνα – Κεφαλονιά αποτελεί μόνιμο αίτημα της τοπικής μας κοινωνίας.
Στα πλαίσια προώθησης και υλοποίησης αυτού του αιτήματος, ο βουλευτής του Νομού Πέτρος Αλιβιζάτος ήρθε σε επαφή με τη Διοίκηση των Ολυμπιακών Αερογραμμών και πέτυχε, κατόπιν συνεννόησης με την επικεφαλής του Εμπορικού Κλάδου της εταιρείας κα Ε. Μασλαρινού, τη δρομολόγηση μεγαλύτερων αεροπλάνων για το νησί μας κατά την φετινή Τουριστική Περίοδο.
Αποτέλεσμα αυτής της εξέλιξης είναι να αντιμετωπίζονται με ικανοποιητικό τρόπο οι ανάγκες μετακίνησης όσων θέλουν να επισκέπτονται την Κεφαλονιά μέσω του αεροδρομίου της Αθήνας, όπου ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες οι λίστες αναμονής ήταν συχνό φαινόμενο.
Παράλληλα με την εξέλιξη αυτή διευκολύνονται οι μετακινήσεις των τουριστών προς το νησί μας.
Η Εταιρεία οριστικοποίησε το πρόγραμμα πτήσεων από Αθήνα – Κεφαλονιά – Αθήνα, από 27/03/05 έως 29/10/05, το οποίο διαιρείται σε τρεις περιόδους:
-Περίοδος 27/03/05 έως 18/06/05:
Καθημερινές πτήσεις με αεροσκάφη τύπου ΑΤ7.
Επιπροσθέτως καθ’ εκάστην Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή και Σάββατο, θα προστίθεται μία επιπλέον πτήση, για την οποία θα χρησομοποιούνται αεροσκάφη τύπου DH8, AT4, AT4 και DH8 αντιστοίχως.
-Περίοδος 19/06/05 έως 17/09/05:
Καθημερινά δύο πτήσεις. Η πρωινή πτήση θα εξυπηρετείται από αεροσκάφη ΑΤ7, πλην Δευτέρας, που θα χρησιμοποιείται ΑΤ4. Η βραδυνή πτήση θα εξυπηρετείται από αεροσκάφη τύπου ΑΤ7.
-Περίοδος 18/09/05 έως 29/10/05:
Όπως η πρώτη από 27/03/05 έως 18/06/06 περίοδος.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)