Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Μεταξύ Βυζαντίου και Βενετίας : Επτανησιακή σχολή](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F4d61d70e4720b7d5cacea7431f57d3a9_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=3aa1d45d)
![Μεταξύ Βυζαντίου και Βενετίας : Επτανησιακή σχολή](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F4d61d70e4720b7d5cacea7431f57d3a9_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=9b8d980c)
Μεταξύ Βυζαντίου και Βενετίας : Επτανησιακή σχολή
Το Σάββατο 27 Αυγούστου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Θέατρο “Ο Κέφαλος” η προβολή της δεύτερης ταινίας του Αλέξανδρου Ποταμιἀνου με θέμα τον πολιτισμό και την ταυτότητα τον Επτανήσων.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Σεβασμιὠτατος Μητροπολίτης κ.κ. Δημήτριος, ο Αντιδήμαρχος Τουρισμού κ. Κεκἀτος, η Πρὀεδρος της Αδελφὀτητας Κεφαλλἠνων Πειραιά, κ. Νεοφὐτου, ο ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρὠν κ. Μοσχόπουλος, η γνωστή καλλιτέχνις Μἐμη Σπυρἀτου, ο κ. Γ. Σταματἀτος, ο καθηγητής του Τ.Ε.Ι. Μουσικών Οργάνων κ. Μποὐκας, και μεγάλος αριθμός συμπολιτών μας.
Με τίτλο “ΜΕΤΑΞΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ ΚΑΙ ΒΕΝΕΤΙΑΣ : ΕΠΤΑΝΗΣΙΑΚΗ ΣΧΟΛΗ” η ταινία αναζητά τις ρίζες της Επτανησιακής ζωγραφικής στην ανάπτυξη της κρητικής παράδοσης μετά την πτώση του Βυζαντίου στους σταυροφόρους και τις επιρροές που δέχτηκαν τα Ιόνια νησιά από την Βενετία.
Ο 29χρονος σκηνοθέτης μας οδηγεί σε μια διαδρομή από την Κωνσταντινούπολη μέχρι την Βενετία, με ενδιάμεσους σταθμούς την Κρήτη και τα Ιόνια νησιά. Μέσα από την ταινία αναδεικνύονται οι ιδιομορφίες της μικτής τεχνικής των Θ. Πουλάκη, Γ. Κλὀντζα, Ε. Τζἀνε, Η. Μὀσχου, κλπ., και τεκμηριώνεται η επίδραση της φλαμανδικής χαλκογραφίας στην Επτανησιακή ζωγραφική.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)