Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Με επιτυχία έγιναν τα εγκαίνια της επετειακής έκθεσης του ART STUDIO EST
Έγιναν με μεγάλη επιτυχία και προσέλευση πολλών φιλοτέχνων τα εγκαίνια της επετειακής έκθεσης του ART STUDIO EST του Κώστα Ευαγγελάτου, που φέτος συμπληρώνει 15 χρόνια εικαστικών δράσεων στην Ελλάδα και το εξωτερικό, στο εκθεσιακό συγκρότημα της VILLA “ΡΟΔΟΠΗ” (Ι. Μεσολωρά 7 & Βύρωνος) στο Αργοστόλι της Κεφαλονιάς. Μετά τα εγκαίνια της έκθεσης, η οποία καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα των σύγχρονων εικαστικών αναζητήσεων, οι καλεσμένοι κατέβηκαν στον κατάφυτο κύπο της Villa, όπου δόθηκε η καθιερωμένη ετήσια δεξίωση το βράδυ της αυγουστιάτικης πανσελήνου. Η βραδιά κορυφώθηκε με την ερμηνεία της προκλασικής άριας «Ωδή στην πανσέληνο» σε ποίηση του Metastasio από τον κόντρα-τενόρο Γεράσιμο Γαλανό. Ο καλλιτέχνης, a cappella, απηύθυνε το χαιρετισμό της γης στην ολόγιομη σελήνη και συγκίνησε το ακροατήριο με την ευέλικτη και ιδιότυπη φωνή του.
Με άφθονο κρασί και εδέσματα η δεξίωση κράτησε μέχρι πρωίας.
Στη μεγάλη αυτή έκθεση, που θα διαρκέσει μέχρι τις 7 Σεπτεμβρίου, εκτίθενται έργα 35 σύγχρονων εικαστικών δημιουργών, όπως οι: Γιάννης Αδαμαντίδης, ζωγραφική, Φώτης Αλεξάνδρου, περφόρμανς, Τεό Βασιλόπουλος, Τάκης Βεκόπουλος, Όλγα Βαξεβανέρη, φωτογραφία, Κωστής Βολουδάκης, φωτογραφία, κολλάζ, Πηνελόπη Βολτέρρα, ζωγραφική, Βούλα Δασκαλοπούλου, κεραμική, Γιάννης Δενδρινός, γλυπτική, Φρέιζερ Έλλιοτ (Αγγλία), ζωγραφική, Κώστας Ευαγγελάτος, ζωγραφική, ψηφιακές εικόνες, Θεόδωρος Καβάσης, γλυπτική, Μίρκα Κακαδέλη, κεραμική, Αντριου Κάουι (Σουηδία), μικτή τεχνική, Γιάννης Κανελλόπουλος, Απόστολος Καρμίρης, Μανώλης Κονταξάκης, φωτογραφία, Τομ Λάστο (Ουγκάντα), μπατίκ, Όλγα Μαντζουράνη, ζωγραφικό κολλάζ, Δημήτρης Μηλιώνης, μεταξοτυπία, Βολφ Μούγιαννη (Γερμανία), γλυπτική, Στέλιος Μπακλαβάς, φωτογραφία, Γκέιλ Μπάγερ (Αγγλία), χαρακτική, Ελένη Ντίνια-Μπούνταλη, ζωγραφική, Καρίν Ντουμάρ (Η.Π.Α.), χαρακτική, Μανόν Πανά-Καϊρη, ζωγραφική, Δημήτρης Πανταζίδης, μικρογλυπτική, Ιωσηφίνα Σάρρου (Κύπρος), γλυπτική – κόσμημα, Γεωργία Σεφερλή, ζωγραφική, Ελένη Σιδηροπούλου, γλυπτική, Νάνα Στεργιοπούλου, ζωγραφική, Θανάσης Σφυρής, ψηφιδωτό, Γιώργος Συράκης, ζωγραφική, Ρίτα Βέργου – Χαρτουλάρη, ζωγραφική, Γιάννης Χίος, φωτογραφία, χαρακτική κ.ά.
Πληροφορίες: 26710-28501, ώρες 8.00 – 10.30 μ.μ.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)