Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Με επιτυχία ολοκλήρωσε η Π.Ι.Ν. την τηλεδιάσκεψη.
Πραγματοποιήθηκε σήμερα(18-4-06) παρουσία του Γενικού Γραμματέα της ΠΙΝ κ. Σωτήρη Βόσδου η παρουσίαση του συστήματος τηλεδιάσκεψης στα πλαίσια του προγράμματος ΣΥΖΕΥΞΙΣ. Η παρουσίαση έγινε στην αίθουσα συσκέψεων της ΠΙΝ.Ο Γενικός Γραμματέας είχε ταυτόχρονη επικοινωνία, με ήχο και εικόνα , με τις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις: Κερκύρας όπου παρέστησαν ο Νομάρχης Γιώργος Μαχειμάρης και ο πρόεδρος του επιμελητηρίου Βασίλης Κοντός, Κεφαλληνίας και Ιθάκης όπου παρέστησαν ο Βουλευτής της Ν.Δ Πέτρος Αλιβιζάτος ο Νομάρχης κ. Διονύσης Λευκαδίτης , και αντινομάρχες καθώς και ο πρόεδρος του επιμελητηρίου κ. Θεόφιλος Μιχαλάτος, Λευκάδας όπου παρέστησαν ο Νομάρχης κ. Χρήστος Λάζαρης , αντινομάρχες και ο πρόεδρος του επιμελητηρίου κ. Γεράσιμος Γεωργάκης . Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης στην αίθουσα συσκέψεων της ΠΙΝ παρέστη και ο Βουλευτής της ΝΔ Νομού Κέρκυρας κ. Νίκος Γεωργιάδης.
Η παρουσίαση της τηλεδιάσκεψης έγινε ώστε να γίνουν γνωστές στους φορείς οι προοπτικές που διαμορφώνονται με τη νέα τεχνολογία στις λήψεις αποφάσεων.
Με την τηλεδιάσκεψη μπορεί να μειωθεί ο χρόνος λήψης αποφάσεων, να μειωθούν οι δαπάνες μετακινήσεων. Η τεχνολογία αυτή μπορεί να αξιοποιηθεί από την Τοπική Αυτοδιοίκηση αλλά και φορείς του Δημόσιου Τομέα.
Το πρόγραμμα ΣΥΖΕΥΞΙΣ έχει στόχο την βελτίωση της λειτουργίας των δημοσίων υπηρεσιών με την αναβάθμιση της μεταξύ τους επικοινωνίας μέσω της παροχής προηγμένων τηλεματικών υπηρεσιών.
Η καινοτόμος αυτή εφαρμογή είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για απομακρυσμένες αλλά και νησιωτικές περιοχές όπως η Περιφέρειά μας , όπου πολλές φορές η μετακίνηση καθίσταται δυσχερής εξαιτίας των δυσμενών καιρικών συνθηκών.
Οι Νομάρχες, οι πρόεδροι των επιμελητηρίων αλλά και οι φορείς της Περιφέρειας όπου παρέστησαν στην παρουσίαση , αναφερόμενοι στην δυνατότητα επικοινωνίας μέσω της τηλεδιάσκεψης υπογράμμισαν ότι συμβάλλει στην συνοχή της Περιφέρειας Ιόνιων Νησιών και στη μεταξύ τους συνεργασία με στόχο την ανάπτυξη. Από την πλευρά τους οι βουλευτές κ.κ. Νίκος Γεωργιάδης και Πέτρος Αλιβιζάτος δεσμεύτηκαν ότι μέσω του νομοθετικού έργου θα προωθηθούν πρωτοβουλίες οι οποίες θα καταστήσουν ευρύ το πεδίο της εφαρμογής της τηλεδιάσκεψης για την εξυπηρέτηση του πολίτη και των πλέον απομακρυσμένων περιοχών.
Ο Γενικός Γραμματέας της ΠΙΝ κ. Σωτήρης Βόσδου δήλωσε: «Πλέον υλοποιούνται έργα τα οποία συμβάλλουν στην ανάπτυξη της Περιφέρειας και στη συνοχή της. Είμαστε έτοιμοι για τη νέα εποχή.»
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)