Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Μητροπολίτης κατά βαρελότων
Έκκληση προς τους κατοίκους του νησιού μας να συμβάλλουν έτσι ώστε να μην καταργηθεί το έθιμο της Ανάστασης στην κεντρική πλατεία Αργοστολίου, κάνει με επιστολή του ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ.κ. Σπυρίδων.
Όπως αναφέρει ο Μητροπολίτης μας, εάν και φέτος έχουμε τις ίδιες παρεκτροπές και τους εκκωφαντικούς θορύβους από τις κροτίδες, του χρόνου θα καταργηθεί το έθιμο και η τελετή της Ανάστασης θα γίνει στον Ι.Ν. Ταξιαρχών Αργοστολίου.
Αναλυτικά η επιστολή του Μητροπολίτη μας κ.κ. Σπυρίδωνα έχει ως εξής:
Είσθε πολλοί εσείς από τους κατοίκους της νήσου μας που μπορείτε να βοηθήσετε να μην καταργηθεί το έθιμο της τελέσεως της Ακολουθίας της Αναστάσεως εις την πλατείαν Αργοστολίου.
Εάν και αυτή τη χρονιά δεν ακουσθούν το Ευαγγέλιον και το “Χριστός Ανέστη”, του χρόνου, πρώτα ο Θεός, η τελετή θα γίνει μέσα εις τον Ναόν των Ταξιαρχών Αργοστολίου.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)