Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Μια «μεγάλη αγκαλιά» για τα αδέσποτα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F871f82c9ce6bab1dc044d26df694d2a5_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=19adf5f4)
![Μια «μεγάλη αγκαλιά» για τα αδέσποτα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F871f82c9ce6bab1dc044d26df694d2a5_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=9cfa5020)
Μια «μεγάλη αγκαλιά» για τα αδέσποτα
Μια τεράστια αγκαλιά για περισσότερα από πενήντα αδέσποτα ζώα έχουν προσφέρει οι υπεύθυνοι της γνωστής βιοτεχνίας παραγωγής παραδοσιακών γλυκισμάτων «Βοσκοπούλα». Σε μια έκταση πρασίνου περίπου οκτώ στρεμμάτων, δίπλα στο εργαστήριό τους στην περιοχή της Πεσσάδας, ο κ. Διονύσης Καππάτος και η σύζυγός του Μαρίνα έχουν συγκεντρώσει αδέσποτα ζώα. Ανάμεσά τους τριάντα σκυλιά και είκοσι γάτες, στα οποία προσφέρουν τροφή, αλλά και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Όπως μας εξήγησε η κ. Μαρίνα, όλα αυτά τα ζώα έχουν περισυλλέγει από το δρόμο, χτυπημένα, άρρωστα, ενώ μερικά έχουν βρεθεί πεταμένα ακόμα και μέσα στα σκουπίδια! «Μέσα στα πλαίσια μιας παραδοσιακής επιχείρησης είναι και η φιλανθρωπική προσφορά, η φροντίδα απέναντι σε ζώα και όχι μόνο το κέρδος», επεσήμανε η υπεύθυνη της προσπάθειας.
Στο χώρο φιλοξενούνται και σκυλιά που φέρνουν αρκετές αναμνήσεις σε πολλούς από εμάς, όπως για παράδειγμα η Λούσυ που περιτριγύριζε στο Λιθόστρωτο και συνόδευε κάθε πρωί τους μαθητές στο σχολείο.
Μηνιαίως για τη φροντίδα των ζώων ξοδεύεται το ποσό των 1.000 ευρώ! και ο μοναδικός άνθρωπος που έχει βοηθήσει στην προσπάθεια αυτή, πολλές φορές αφιλοκερδώς, είναι ο κτηνίατρος, κ. Λευτέρης Ψαρρός.
Αξίζει να σημειωθεί πως η κ. Καππάτου καθημερινά προσφέρει τροφή και στα περιστέρια της κεντρικής πλατείας! «Δυστυχώς, για την πρωτοβουλία μας αυτή πολλές φορές έχουμε ακούσει άσχημα σχόλια από τον κόσμο, ενώ μας έχουν απειλήσει ακόμη και με προσφυγή στη Δικαιοσύνη», κατέληξε η κ. Καππάτου.
Εμείς να τονίσουμε ότι γιορτινές ημέρες που διανύουμε αποτελούν μια ιδανική ευκαιρία για να ξεφύγουμε λιγάκι από την καθημερινότητα και να στραφούμε σε πράγματα που θεωρούσαμε λιγότερο σημαντικά. Και ανάμεσα σε αυτά να αναλάβουμε πρωτοβουλίες που αφορούν το μέρος το οποίο μοιραζόμαστε και μέσα στο οποίο ζούμε, αναφερόμενοι στο φυτικό, αλλά και το ζωικό βασίλειο.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)