Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Νέα τμήματα και δραστηριότητες από την Γ.Ε.Κεφαλληνίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F8fc5df9c73a338e1387ad11c3702ec12_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=0fb19e69)
![Νέα τμήματα και δραστηριότητες από την Γ.Ε.Κεφαλληνίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F8fc5df9c73a338e1387ad11c3702ec12_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=dbd9d84c)
Νέα τμήματα και δραστηριότητες από την Γ.Ε.Κεφαλληνίας
Στην Αρχαία Ελλάδα οι Έλληνες θεωρούσαν απαραίτητο μέρος της αγωγής την γυμναστική και ήταν οι πρώτοι που επινόησαν αγωνίσματα και συναγωνίζονταν μεταξύ τους. Η Γ.Ε.Κεφαλληνίας τα τελευταία χρόνια έχει παράγει ιδιαίτερα σημαντικό έργο στον τομέα της γυμναστικής και του στοίβου γενικότερα. Πλέον έχει πολλές συμμετοχές παιδιών από μικρές ήδη ηλικίες και έχουν δημιουργηθεί ακόμα περισσότερα τμήματα που καλύπτουν όλο το ηλικιακό φάσμα. Το kefalonitis θέλοντας να σας παρουσιάσει αυτές τις νέες δραστηριότητες μίλησε με τον υπεύθυνο της ΓΕΚ κο Νίκο Μεταξά που με προθυμία για ακόμα μια φορά ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας.
Συνέντευξη στην Ιωάννα – Μαρία Κοκονόζι
Πείτε μας λίγα λόγια σχετικά με τις ομάδες της Γ.Ε. Κεφαλληνίας.
Ο στίβος φέτος έχει τέσσερα τμήματα. Στο πρώτο group ανήκει η μεγαλύτερη ηλικιακά ομάδα όπου είναι και αγωνιστική και συμμετέχουν παιδιά Γυμνασίου-Λυκείου αλλά και μεγαλύτερες ηλικίες. Όλοι προετοιμάζονται όλοχρονικά ώστε να λάβουν μέρος σε διασυλλογικούς αγώνες, σε παννελήνιαπρωταθλήματα, σε αγώνες εκτός Κεφαλλονιάς ακόμα και σε σχολικούς. Το δεύτερο group δουλεύει σε δύο υποτμήματα, ηλικίας Δ΄ Δημοτικού έως Α΄ Γυμνασίου και τα πιο μικρά Β’ Δημοτικού έως Δ΄ Δημοτικού που προπονούνται καθημερινα από 1 ώρα περίπου. Επίσης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά λειτουργεί και τμήμα για μικρότερες ηλικίες παιδιών Δημοτικού και Νηπίου.
Υπάρχουν κάποιες διακρίσεις στις οποίες θα θέλατε να αναφερθείτε;
Στον σύλλογο μας υπάρχουν πολλοί καλοί αθλητές. Όμως ξεχωρίζουν οι διακρίσεις της Άννας Κρούσου με 1.60 στο άλμα εις ύψος στους σχολικούς αγώνες, όπου κάνοντας ατομικό ρεκόρ προκρίθηκε για την επόμενη φάση που θα γίνει στην Πάτρα. Επίσης ξεχωρίζουν και στα πλασαρίσματα ο Γεράσιμος Μουίκης και η Μέμη Αλυσανδράτου.
Αξίζει να αναφέρουμε τη συμμετοχή μας σε ημερίδα που έγινε στον Άγιο Κοσμά αλλά και σε Παννέλληνιο Πρωτάθλημα με τη Μέμη Αλυσανδράτου που παρά τις δυσκολίες του αγώνα κατάφερε να μπει στο τελικό.
Συχνά διακρίνουμε όλο και περισσότερα ταλέντα και σε αυτό βοηθάει πολύ η αύξηση της συμμετοχής των νέων αθλητών στο σύλλογο μας. Η συχνή προπόνηση και η επιμονή τους βοηθάει ώστε να αναδειχθούν και να ξεχωρίσουν. Επιπλέον παρακολουθούμε και κάποια σεμινάρια και έτσι τα παιδιά βελτιώνονται και έχουν μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα του αθλήματος.
Ποιός είναι ο στόχος σας για τη φετινή χρονιά;
Για τη φετινή χρονιά στόχος μας είναι η συμμετοχή σε όσους περισότερους αγώνες μπορούμε. Φυσικά περιμένουμε μία καλή εμφάνιση και στα Βεργώτεια που θα γίνουν στις 30 Απρίλη στο Αργοστόλι. Εκεί θα δούμε να συμμετέχουν πολλοί καλοί αθλητές και μεγάλα ονόματα.
Πώς θα παροτρύνατε κάποιον να ασχοληθεί με το στίβο;
Όποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με το στίβο θα πρέπει αρχικά να του αρέσει το άθλημα αυτό και να το δει σαν ”παιχνίδι”. Διαθέτουμε προσαρμοσμένα όργανα ώστε τα παιδιά να διασκεδάζουν και να αθλούνται παράλληλα. Ο στίβος συνδιάζει πολλές δραστηριότητες, όπως άλματα, ρήψεις, δρόμους ταχύτητας, παιχνίδια με εμπόδια και άλλα.
Για τις πιο μεγάλες ηλικίες κίνητρο αποτελεί κάποια διάκριση σε αγώνες αλλά και η είσοδος σε κάποια σχολή.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)