Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΝΕΑ της ΕΡΙΣΟΥ.
Το 15νθήμερο ειδησεογραφικό δελτίο επικοινωνίας των Ρισιάνων (Σεπτέμβρης ΑΆ).
Το πρόγραμμα των περιοδειών: 12/8 Νιοχώρι, 16/8 Κομητάτα, 17/8 Κοθριάς, 18/8 Καρυά, 19/8 Πατρικάτα, 20/8 Ασσο, 21/8 Μεσοβούνια, 22/8 Βασιλικάδες, 25/8 Βαρύ και 26/8 Πλαγιά. Με τη μείωση της τουριστικής κίνησης, μπήκαν στη μάχη των περιοδειών και οι Κώστας Κατσαμπίρης, Πολυχρόνης Δενδρινός και Μανώλης Ζαμπέλης, που όπως είναι γνωστό, είχαν βαρύ εργασιακό ωράριο μέσα στον Αύγουστο. Εν τω μεταξύ ετοιμάζεται μεγάλη συγκέντρωση ετεροδημοτών στην Αθήνα καθώς και συγκεντρώσεις στη Κάτω Έρισο μόλις ελαφρώσει ο τουριστικός φόρτος. Τώρα η Κατερίνα γυρίζει πόρτα-πόρτα.
Ανθρωπος προσγειωμένος, χαμηλών τόνων, αξιοπρεπής και χωρίς υπέρμετρες φιλοδοξίες, με μόρφωση, καλλιέργεια και απομακρυσμένος από εξουσιομανίες είναι ο Γεράσιμος (Μάκης) Βανδώρος. Τρίτος γιος του Παπά-Λάμπρου. Σπούδασε Οικονομολόγος- Τεχνολόγος Ηλεκτρονικός Μηχανικός και σήμερα είναι συνταξιούχος εκπαιδευτικός. Μιλάει για την ΄Ερυσσο και κυρίως για τα Αντυπάτα, το χωριό του, και το βλέμμα του λάμπει.
ΕΡ: Κύριε Βανδώρε, ή για το πιο φιλικό της κουβέντας μας, Μάκη, μίλησέ μας για σένα. (Το σκέφτεται λίγο. Το βλέπεις αμέσως, πώς είναι άνθρωπος σεμνός, που σκέφτεται τι θα πει, αλλά αυτό που θα πει δεν κρύβει σκοπιμότητες, εγωισμό και άγνοια.)
ΑΠ.: Δεν έχω να πω και πάρα πολλά για μένα. Είμαι Ρυσσιάνος, καμαρώνω και για το νησί μου και για την περιοχή μου και για το χωριό μου, τα Αντυπάτα. Αφιέρωσα τη ζωή μου στην εκπαίδευση, την οικογένειά μου και το χωριό μου, όποτε μου το επέτρεπαν οι ασχολίες μου. Ασχολήθηκα με τα κοινά, πρώτα μέσω του Συλλόγου Αντυπάτων, όπου διετέλεσα Πρόεδρος, τώρα είμαι Γεν. Γραμματέας και στη συνέχεια μέσα από την πολιτική, ασχολήθηκα με τα κοινά στο Δήμο μας.
ΕΡ.: Πες μου τις εμπειρίες σου από την ανάμιξή σου στα Δημοτικά πράγματα, κατά την τετραετία που φτάνει στο τέλος της. (Σκέφτεται λίγο κι αφήνει το μυαλό του να τρέξει σε μια ολόκληρη τετραετία, που χάραξε το μέλλον της Ερύσσου, έτσι όπως το χάραξε)
ΑΠ.: Στις Δημοτικές εκλογές, του 2002, ηγήθηκα ψηφοδελτίου. Ήξερα ότι δεν θα εκλεγώ Δήμαρχος, αλλά στόχος και δικός μου και των συνεργατών μου, ήταν να έχουμε μια αξιοπρεπή συμμετοχή μέσα στο Δημοτικό συμβούλιο. Αυτό έκανα. Μία τετραετία, που ακόμα διανύουμε, στάθηκα με αξιοπρέπεια στο τραπέζι του Δ.Σ συνεργαζόμενος ενεργά, πότε συμφωνώντας και πότε διαφωνώντας. Αλλά πάντα, μετά από έντιμο διάλογο, με απόψεις και επιχειρήματα.
ΕΡ.: Είσαι έτοιμος να ζητήσεις και πάλι την ψήφο των Ρυσσιάνων; (Με κοιτάζει κατάματα και βλέπω τη θέληση και τη δύναμη να ζωντανεύουν τη ματιά του)
ΑΠ.: Πρέπει να σου πω, ότι αυτή η τετραετία δεν ήταν εύκολη. Ούτε προεκλογικά, ούτε και μετά. Αλλά ΝΑΙ είμαι έτοιμος και αποφασισμένος να ζητήσω και πάλι την ψήφο των Ρυσσιάνων και αν με τιμήσουν, θα αγωνιστώ όπως έκανα πάντα για το καλό και για το συμφέρον της Ερύσσου.
ΕΡ.: Στις προηγούμενες Δημοτικές εκλογές, υποστηρίχτηκες από τον πολιτικό χώρο της ΝΔ τι σε έκανε να συνεργαστείς με τον συνδυασμό της κας Κατερίνας Κουταλά;
ΑΠ.: Ναι, είναι γνωστό ότι στις προηγούμενες εκλογές, τιμήθηκα και με την εμπιστοσύνη και την συμπαράσταση της ΝΔ. Η συνεργασία μου με την Κατερίνα Κουταλά, δεν έγινε αβασάνιστα, ούτε ήταν μια συνεργασία ΑΝΑΓΚΗΣ όπως κάποιες άλλες συνεργασίες αυτού του είδους. Πιστεύω ότι επί τέλους στην Έρυσσο, πρέπει να κυριαρχήσει μια πνοή ανανέωσης, πραγματικής προόδου και αξιοποίησης σημαντικών οραμάτων. Γνωρίζω ότι αυτά μπορούν να υλοποιηθούν ΜΟΝΟ με τη συνένωση υγιών δυνάμεων από όλους τους πολιτικούς χώρους της Ερύσσου. Πέρα από προσωπικές σκοπιμότητες και στενά κομματικά κριτήρια. Η Κατερίνα Κουταλά, την οποία γνωρίζω πάρα πολύ καλά σαν άνθρωπο, αλλά και σαν πολιτικό, είναι εγγύηση για την υλοποίηση όσων πιστεύω και που από την πείρα μου ξέρω ότι χρειάζεται η Έρυσσος. Έτσι αποφάσισα να ενώσω και εγώ τις δυνάμεις μου, σε έναν συνδυασμό που να σκέφτεται και να δρα, πέρα από τα κόμματα, για την Έρυσσο και μόνο. Οι Ρυσσιάνοι, όσοι με ψήφησαν στις προηγούμενες εκλογές κι όσοι θα με ψηφήσουν, η δεν θα με ψηφήσουν τώρα, πρέπει να ξέρουν ότι πάνω από όλα, είμαι Ρυσσιάνος. Δεν θα κρατώ μια κομματική σημαία μόνο και μόνο για να την κρατώ. Είναι ανάγκη να ξεφύγουμε απ’ αυτές τις φτηνές μικροπολιτικές, αν θέλουμε να αντιμετωπίσουμε με υπευθυνότητα, τα προβλήματα και την πρόοδο της περιοχής μας. Κανένα κόμμα ως τώρα ΔΕΝ στάθηκε δίπλα στην Έρυσσο, γιατί εμείς οι ίδιοι δεν το απαιτήσαμε. Ιδιαίτερα όσοι ψαρεύουν ψήφους, στα θολά νερά της δυσαρέσκειας, χωρίς οράματα και προτάσεις, δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα στην περιοχή. Εγώ διψάω για να προσφέρω και στο συνδυασμό της Κατερίνας Κουταλά συνάντησα Ρυσσιάνους που ΘΕΛΟΥΝ να προσφέρουν. Έτσι θα βοηθήσουμε τον τόπο.
ΕΡ.: Κάποιοι, θεωρούν αρνητικό, το ότι στον συνδυασμό της κ. Κουταλά, υπάρχουν υποψήφιοι, που είχαν ενεργό ρόλο στο Δημοτικό συμβούλιο και που τους θεωρούν συνυπεύθυνους για την κατρακύλα του Δήμου.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)