Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Νεο λεύκωμα για τους σεισμούς από το Κοργειαλένειο
Το Κοργιαλένειο Ίδρυμα με ιδιαίτερη χαρά πληροφορεί το κοινό των νησιών μας, αλλά και τους φιλότεχνους και ιστορικούς γενικότερα, ότι είναι ήδη έτοιμο και περί τις αρχές Σεπτεμβρίου θα παρουσιασθεί και θα κυκλοφορήσει το τρίτο κατά σειρά λεύκωμα, στηριγμένο στο πολύτιμο φωτογραφικό υλικό του Ιστορικού και Λαογραφικού μας Μουσείου. Ο εν λόγω τόμος αφορά φωτογραφικό και ιστορικό υλικό σχετικό με τους σεισμούς του 1953 (την καταστροφή και τις πρώτες κινήσεις για την ανοικοδόμηση).
Την έκδοση αυτή, που φέρει τον τίτλο «Αργοστόλι, Σεισμοί 1953. Το τέλος και η αρχή μιας πόλης», επιμελείται ο καθηγητής-ιστορικός του Πανεπιστημίου Πατρών Γιώργος Ν. Μοσχόπουλος. Έχει υπεύθυνη, ιστορική τεκμηρίωση, πληρότητα και ιδιαίτερα φροντισμένη καλλιτεχνική παρουσία.
Δημοσιεύονται σ’ αυτόν:
1) 300 και πλέον σπάνιες φωτογραφίες των σεισμών του 1953, με υπεύθυνη ταύτιση των ερειπίων, 2) δύο επιστημονικές εργασίες σχετικού ιστορικού και σεισμολογικού περιεχομένου, 3) 19 περιγραφές σεισμών του Κεφαλληνιακού χώρου από πρωτότυπες πηγές του Αρχείου Kεφαλονιάς, 4) τρία άρθρα – βιωματικές εμπειρίες, 5) χρονολόγιο σεισμών και 6) επιλογή βιβλιογραφίας για τους σεισμούς στην Κεφαλονιά.
Πρόκειται για μια υπεύθυνη έκδοση του Κοργιαλενείου Ιδρύματος, όπως και οι δύο προηγούμενες λευκωματικές εκδόσεις του, στολίδι καλλιτεχνικό και μνημείο ιστορικό, που δεν πρέπει να λείψει από καμιά οικογένεια των νησιών μας.
Σε προσεχή ανακοίνωσή μας θα σας πληροφορήσουμε για την ημερομηνία και την ώρα, κατά την οποία θα πραγματοποιηθεί η παρουσίαση της εν λόγω εκδόσεως στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη.
Ο Αντιπρόεδρος
Γουλιέλμος Κατσούνης
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)