Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Νομαρχία: Αύξηση 70% στις κρατήσεις από Ολλανδία.
Αύξηση που αγγίζει το 70% σημειώνουν φέτος οι κρατήσεις από Ολλανδία προς Κεφαλονιά. Σύμφωνα με τα στοιχεία που συγκέντρωσε ο Σύνδεσμος Ολλανδών Πρακτόρων ANVR, σε συνεργασία με την Ολλανδική Στατιστική Υπηρεσία NIPO και εξέδωσε το Γραφείο Τουρισμού του ΕΟΤ στην Ολλανδία, η Κεφαλονιά, μαζί με τα Κύθηρα, το Βόλο, το Πήλιο, τις Σποράδες, την Καβάλα και τη Θάσο σημειώνουν τη μεγαλύτερη ποσοστιαία αύξηση προσέλευσης Ολλανδών στη χώρα μας, σε σύγκριση με πέρσι.Τα παραπάνω στοιχεία προέρχονται από τις κρατήσεις που είχαν γίνει μέχρι τις 4 Ιουνίου 2006 και εκτιμάται ότι αντιπροσωπεύουν το 70% της συνολικής τουριστικής κίνησης για τη θερινή περίοδο. Πρόκειται για κρατήσεις οργανωμένων πακέτων που έχουν κάνει όλοι οι συμβεβλημένοι tour operators και καλύπτουν το 80% της ολλανδικής αγοράς.
Το Γραφείο Τουρισμού του ΕΟΤ, στο σχετικό δελτίο τύπου που εξέδωσε, αναφέρει επίσης ότι η συνολική αύξηση των κρατήσεων προς τη χώρα μας ανέρχεται σε 28%, σε σύγκριση με την αντίστοιχη περίοδο πέρσι, ενώ όλες οι μεσογειακές χώρες, πλην της Τουρκίας, παρουσιάζουν αυξητικές τάσεις. Η χώρα μας, με 403.000 κρατήσεις αποτελεί έναν εκ των δυο δημοφιλέστερων προορισμών για τους Ολλανδούς. Στην ίδια θέση βρίσκεται και η Ισπανία. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του Γραφείου Τουρισμού Ολλανδίας, οι κρατήσεις προς τη χώρα μας αναμένεται να ξεπεράσουν τις 650.000, διαμορφώνοντας τη συνολική αύξηση για τη φετινή σεζόν στο 18%-20%.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)