Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Νομαρχία: Δεν κλείνει το νηπιαγωγείο στην Αγιά Θέκλη.
Η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας και Ιθάκης απαντώντας στις φήμες που διαδίδονται το τελευταίο διάστημα στην περιοχή της Παλλικής σχετικά με ενέργειες του Νομάρχη κ. Λευκαδίτη για κλείσιμο του Νηπιαγωγείου της Αγ. Θέκλης κάνει γνωστό στους κατοίκους των νησιών μας τις παρακάτω ενέργειες του Νομάρχη με τις οποίες αναβαθμίζονται τρεις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στον Νομό μας.Πρώτον, το Νηπιαγωγείο της Αγίας Θέκλης αναβαθμίζεται, καθώς από την 1η Σεπτεμβρίου, θα λειτουργήσει ως ολοήμερο, εξυπηρετώντας έτσι, τόσο εκπαιδευτικούς, όσο και κοινωνικούς σκοπούς, στην ευρύτερη περιοχή.
ΣΆ αυτό το σημείο, πρέπει να σημειωθεί πως υπάρχει μια γενικότερη αναβάθμιση της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην περιοχή της Βορειοδυτικής Παλικής, μετά το έργο της επέκτασης του Δημοτικού Σχολείου της Αγίας Θέκλης, αλλά και της αναβάθμισης του υφιστάμενου Νηπιαγωγείου.
Δεύτερον, ένα πάγιο αίτημα των κατοίκων των Κεραμειών και της ευρύτερης περιοχής της Εικοσιμίας ικανοποιείται, καθώς μετά την 1η Σεπτεμβρίου, το Δημοτικό Σχολείο της περιοχής θα λειτουργήσει ως ολοήμερο, εξυπηρετώντας όλο το φάσμα των μαθητών της περιοχής.
Τρίτον, ως ολοήμερο θα λειτουργήσει και το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Περατάτων, από την 1η Σεπτεμβρίου, μία κίνηση που είχε σχεδιαστεί να γίνει και υλοποιείται με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, καθώς με το συγκεκριμένο τρόπο λειτουργίας το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο εξυπηρετεί πλήρως το συμφέρον των παιδιών που έχουν κάποια Ειδικά προβλήματα και των οικογενειών τους.
Η Νομαρχιακή Αρχή θα ήθελε να διαβεβαιώσει το λαό των νησιών μας, ότι, σε συνεργασία πάντα με τις υπηρεσίες του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, θα είναι πάντα κοντά σε ό,τι χρειάζεται η Εκπαίδευση, δίνοντας τις λύσεις που απαιτεί το σύγχρονο Σχολείο και η κοινωνία μας.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)