Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Νομαρχία: 72 Εκπαιδευτικά Προγράμματα έγιναν φέτος στο νομό.
Εβδομήντα δύο Εκπαιδευτικά Προγράμματα υλοποιήθηκαν το διδακτικό έτος 2005-2006 στο νομό μας, σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία που εξέδωσε το Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων του Υπουργείου Παιδείας. Συγκεκριμένα, στο δήμο Αργοστολίου λειτούργησαν 48 τμήματα, τα οποία έλαβαν χώρα στο Πνευματικό Κέντρο Μητρόπολης, στο Α΄ Λύκειο, στο Β΄ Λύκειο – Εσπερινό, στο ΤΕΕ και στο Γ΄ Γυμνάσιο. Στο δήμο Παλικής πραγματοποιήθηκαν οκτώ εκπαιδευτικά προγράμματα, σε αίθουσες του Πετρίτσειου Γυμνασίου, του Ματζαβινάτειου Νοσοκομείου και του ΤΕΕ. Στο δήμο Λειβαθούς έλαβαν χώρα πέντε τέτοια προγράμματα, στο Δημοτικό Σχολείο Βλαχάτων, στο Καπή Καραβάδου και στο Νηπιαγωγείο Σπαρτιών.
Πέντε εκπαιδευτικά προγράμματα υλοποιήθηκαν και στην Ιθάκη και συγκεκριμένα στο Γυμνάσιο του δήμου. Από δύο τμήματα λειτούργησαν στους δήμους Ελειού Πρόννων και Ερίσου, στο Δημοτικό Σχολείου Πόρου και το Γυμνάσιο Μεσοβουνίων, αντίστοιχα. Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν οι δημότες Πυλάρου και Σάμης, στο Δημοτικό Σχολείο Μακρυώτικων και το Γυμνάσιο Σάμης, αντίστοιχα.
Το Κέντρο Επαγγελματικής Εκπαίδευση Κεφαλονιάς και Ιθάκης, σε ανακοίνωση που εξέδωσε, ευχαριστεί, μεταξύ άλλων, το Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Κεφαλληνίας, το βουλευτή του νομού, κ. Πέτρο Αλιβιζάτο, το δήμαρχο Αργοστολίου κ. Γεράσιμο Φόρτε, τους προϊσταμένους Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, τους διευθυντές των Δημοτικών και των ΤΕΕ, τους γυμνασιάρχες και τους λυκειάρχες, καθώς και το Νομάρχη κ. Διονύση Λευκαδίτη και τους Αντινομάρχες Σωτήρη Κουρή και Αγγελο Μαρκέτο, οι οποίοι «στέγασαν την έδρα του νεοσύστατου Κέντρου μας, μας βοήθησαν στα πρώτα μας βήματα και συνεχίζουν να μας στηρίζουν με κάθε τρόπο και μέσο», όπως αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)