Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ξεκινά η κατασκευή Κρατικού Βρεφονηπιακού Σταθμού στο Αργοστόλι
Την Τρίτη, 21 Ιουνίου 2005 στις 11 το πρωί, στο γραφείο του Υφυπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας κ. Γεράσιμου Γιακουμάτου ο Δήμαρχος Αργοστολίου κ. Γεράσιμος Φόρτες θα υπογράψει το συμβόλαιο παραχώρησης οικοπέδου από τον Δήμο Αργοστολίου στον Οργανισμό Εργατικής Εστίας για την κατασκευή του Α΄ Κρατικού Βρεφονηπιακού Σταθμού στο Αργοστόλι.
Το οικόπεδο, που είναι 510 τ.μ., βρίσκεται στις Λαϊκές Κατοικίες και η κατασκευή του έργου θα ξεκινήσει άμεσα με χρηματοδότηση από τον Οργανισμό Εργατικής Εστίας.
Ο Βρεφονηπιακός Σταθμός που θα φιλοξενεί περί τα 60 βρέφη, αναμένεται να ολοκληρωθεί και να ξεκινήσει τη λειτουργία του εντός του 2006.
Ο σχεδιασμός του ξεκίνησε πριν από τρία χρόνια με συνεργασία του Δήμου Αργοστολίου και του Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου Κεφαλλονιάς-Ιθάκης ενώ, το τελευταίο διάστημα καθοριστική ήταν η στήριξη του Κεφαλλονίτη Υφυπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας κ. Γεράσιμου Γιακουμάτου στον οποίο υπάγεται η εποπτεία του Οργανισμού Εργατικής Εστίας.
Τέλος πρέπει να σημειωθεί ότι ο Δήμος Αργοστολίου τα τελευταία χρόνια έχει παραχωρήσει –εκτός του οικοπέδου για την ανέγερση του Α΄ Βρεφονηπιακού Σταθμού- και τα οικόπεδα για το Ε΄ Δημοτικό Σχολείο, για το Kέντρο Κοινωνικής Υποστήριξης και Κατάρτισης Ατόμων με Αναπηρίες (ΚΕΚΥΚΑΜΕΑ), και για το Στ΄ Δημοτικό Σχολείο –του οποίου η ένταξη στο ΠΕΠ Ιονίων Νήσων αναμένεται από την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων-. Επίσης για την στέγαση της Διοικούσας Επιτροπής του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων παραχωρήθηκε από τον Δήμο Αργοστολίου το κτίριο επί του Λιθοστρώτου
–πρώην ΠΙΚΠΑ-.
Αργοστόλι, 17 Ιουνίου 2005
Γραφείο Τύπου Δήμου Αργοστολίου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)